Οι εργαζόμενοι, μετά από κάλεσμα της Σωματειακής Επιτροπής του Συνδικάτου Εργατοϋπαλλήλων Τηλεπικοινωνιών και Πληροφορικής Αττικής (ΣΕΤΗΠ), είχαν πραγματοποιήσει διαμαρτυρία στα γραφεία της εταιρείας την περασμένη Δευτέρα ενάντια στις νέες ατομικές συμβάσεις και τις βλαπτικές μεταβολές που περιλαμβάνουν. Κάτω από την πίεση της κινητοποίησης η εργοδοσία απέσυρε τη διορία που είχε θέσει για την υπογραφή των νέων συμβάσεων και δέχτηκε να γίνει συνάντηση με το ΣΕΤΗΠ τη Δευτέρα 17 Οκτώβρη.
«Η αλλαγή στη στάση της εργοδοσίας δεν έπεσε από τον ουρανό! Η επιτυχία της κινητοποίησης του συνδικάτου τη Δευτέρα 10/10 έξω από τα γραφεία της εταιρείας, η πολύμορφη δράση της σωματειακής επιτροπής, η αποφασιστική στάση όλων των συναδέλφων που δεν υπογράφουν παρά την τρομοκρατία, είναι τα συλλογικά όπλα μας», τονίζει το ΣΕΤΗΠ. Στην κατεύθυνση αυτή καλεί τους εργαζόμενους να κλιμακώσουν τη δράση τους διεκδικώντας την υπογραφή επιχειρησιακής Συλλογικής Σύμβασης με νέα κινητοποίηση.
Διεκδικεί: Εναρξη συλλογικής διαπραγμάτευσης για υπογραφή επιχειρησιακής Συλλογικής Σύμβασης. Ουσιαστικές αυξήσεις για όλους πάνω από τον πληθωρισμό. 7ωρο - 5ήμερο - 35ωρο. Μέτρα υγιεινής και ασφάλειας στα κτίρια ώστε όλοι να μπορούν να επιστρέψουν στον χώρο εργασίας, θέσεις εργασίας για όλους.