Την κατηγορηματική αντίθεσή της στις αντιδραστικές αλλαγές που σχεδιάζει να επιβάλει η κυβέρνηση και η ΕΕ στο Ασφαλιστικό εκφράζει η Ομοσπονδία Βιοτεχνικών Σωματείων της Αθήνας (ΟΒΣΑ) και δηλώνει ότι δεν πρόκειται να τα αποδεχτεί, καλώντας τους επαγγελματίες, τους βιοτέχνες και τους εμπόρους να συστρατευτούν με τους εργαζόμενους, τους αγρότες, τους νέους, στο κοινό μέτωπο αγώνα για την ανατροπή αυτών των σχεδίων. Δηλώνει, επίσης, ότι θα συμμετάσχει στην κινητοποίηση της 3ης Απρίλη.
Η Ομοσπονδία καταγγέλλει ότι στόχος της κυβέρνησης είναι η κατεδάφιση του κοινωνικού χαρακτήρα της Ασφάλισης και η μετατροπή του σε καθαρά ανταποδοτική βάση προς όφελος των πολυεθνικών στο χώρο της Ασφάλισης και της Υγείας. «Η Κοινωνική Ασφάλιση δεν μπορεί να είναι ατομική υπόθεση του κάθε μέλους της κοινωνίας ξεχωριστά, αλλά είναι συνολικά ευθύνη της κοινωνίας και του κράτους», τονίζει η ΟΒΣΑ.
Τα όποια προβλήματα στα ταμεία τα δημιούργησε η πολιτική που ακολούθησαν όλες οι κυβερνήσεις και μέσα σ' αυτές η σημερινή, που έκαναν «κοινωνική» πολιτική με τα χρήματα του λαού, σημειώνει η Ομοσπονδία. Σ' αυτό το πλαίσιο, συνεχίζει, υποχρέωναν να τζογάρουν τα ταμεία το 20% των αποθεματικών που τώρα έγινε 24%, τα υποχρέωναν να καταθέτουν στις τράπεζες πολλές φορές άτοκα. Παράλληλα δεν απέδιδαν τα οφειλόμενα στα ταμεία που μόνο για το ΤΕΒΕ το χρέος αγγίζει τα 126 δισ. δρχ.
Το συνδικαλιστικό κίνημα των ΕΒΕ παλεύει για: