Σελίδα 22
ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ
Τα βλέμματα στο επί κοντώ στο φινάλε

Μια θέση στο βάθρο διεκδικεί σήμερα ο Εμμανουήλ Καραλής

Στην προσπάθεια για διάκριση του Εμμανουήλ Καραλή στον τελικό του επί κοντώ στρέφεται το ενδιαφέρον από ελληνικής πλευράς στη σημερινή 6η και τελευταία μέρα των αγώνων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Στίβου της Ρώμης. Ο Ελληνας άλτης θα πάρει μέρος στον τελικό του αγωνίσματος, που αρχίζει στις 21.20 ώρα Ελλάδας, επιδιώκοντας να ανέβει στο βάθρο με την κατάκτηση ενός μεταλλίου. Με τις εμφανίσεις του τόσο το τελευταίο διάστημα όσο και στα προκριματικά του αγωνίσματος στη Ρώμη, ο Καραλής έχει δείξει ικανός να πετύχει κάτι σπουδαίο, παρότι στον τελικό φυσικά ανεβαίνει ο πήχης της δυσκολίας.

Στα προκριματικά ο Ελληνας πρωταθλητής ήταν εξαιρετικός ξεπερνώντας το όριο των 5,60 μ. και κλείνοντας θέση στον τελικό. Ο Καραλής πέρασε με την τρίτη προσπάθεια τα 5,45 μ., ενώ στη συνέχεια πέρασε άνετα τα 5,60 μ. Το ζητούμενο τώρα είναι να βρεθεί και σήμερα σε καλή μέρα, ώστε να μεγαλώσουν οι προοπτικές διάκρισης.

Δεν τα κατάφερε ο Κυριαζής

Μένοντας μακριά από τον καλό του εαυτό, ο Γιάννης Κυριαζής δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του ακοντισμού. Στον προκριματικό του αγωνίσματος ο Ελληνας αθλητής ήταν 9ος στη γενική κατάταξη, με καλύτερη βολή στα 77,54 μ. από την πρώτη του προσπάθεια, ενώ στη συνέχεια είχε βολή στα 73,96 μ. και ήταν άκυρος στην τρίτη προσπάθεια.

Το πάλεψαν οι ομάδες στη σκυταλοδρομία

Παρά την αξιόλογη προσπάθεια, οι ομάδες ανδρών και γυναικών στα 4x100 της σκυταλοδρομίας δεν μπόρεσαν να βρεθούν στους τελικούς. Στο αγώνισμα των ανδρών η ομάδα των Βασίλη Μυριανθόπουλου, Νικόλα Παναγιωτόπουλου, Σωτήρη Γκαραγκάνη και Γιάννη Νυφαντόπουλου, παρά τη σπουδαία επίδοση που σημείωσαν, με 39.13, βελτιώνοντας το φετινό ρεκόρ τους, έμειναν στην 9η θέση των προκριματικών, χάνοντας οριακά την πρόκριση στον τελικό από τη Δανία, που ήταν 8η με 39.10.

Στις γυναίκες η τετράδα των Στέλλας Μιχαηλίδου, Ελισάβετ Πεσιρίδου, Ραφαέλας Σπανουδάκη και Αρτεμις Αναστασίου ήταν 7η στην προκριματική της σειρά, τερματίζοντας σε 44.23, που τους έδωσε τη 15η θέση στη γενική κατάταξη.

Αγγιξε το μετάλλιο ο Καραλής στο επί κοντώ(2021-08-04 00:00:00.0)
Ξεχώρισαν Τσάκωνας και Βασιλείου(2017-08-08 00:00:00.0)