Το ΝΑΤΟικό Στρατηγείο στον Τύρναβο έχει μπει για τα καλά στο «μάτι» των αντιιμπεριαλιστικών δυνάμεων της Θεσσαλίας |
- Στη Λάρισα, η εκκίνηση της πορείας θα γίνει στη 1 μετά το μεσημέρι από την πλατεία Τυρνάβου - θα μιλήσει η Δέσποινα Αράπκουλε, μέλος της Γραμματείας της Επιτροπής Ειρήνης και υποψήφια δήμαρχος Γιάννουλης - και θα καταλήξει στην πλατεία Ταχυδρομείου της Λάρισας, όπου θα μιλήσει ο Γ. Μπαλασούλης, πρόεδρος της Επιτροπής Ειρήνης.
- Στη Μαγνησία, η πορεία θα ξεκινήσει στις 6 το απόγευμα από την πλατεία Ανακασιάς και θα τερματίσει στην παραλία του Βόλου.
- Στα Τρίκαλα, η πορεία θα ξεκινήσει από την πλατεία του χωριού Μεγάλα Καλύβια, στις 6 μ.μ. - θα μιλήσει ο δήμαρχος της περιοχής, ενώ θα γίνουν διάφορες πολιτιστικές εκδηλώσεις - και θα καταλήξει στην πλατεία Ρήγα Φεραίου της πόλης.
- Στην Καρδίτσα, η πορεία θα ξεκινήσει στις 7 μ.μ., από το «Δέλτα Καρδίτσας» - θα χαιρετίσει ο δήμαρχος Κάμπου - και στις 9 μ.μ. θα καταλήξει στην κεντρική πλατεία της πόλης, όπου θα χαιρετίσει εκπρόσωπος του Δήμου Καρδίτσας και θα μιλήσει ο πρόεδρος της Επιτροπής Ειρήνης, Σ. Στουρνάρας.
Πριν την κυριακάτικη πορεία, εκδηλώσεις για την ειρήνη θα γίνουν:
- Σήμερα Παρασκευή, στις 8.30 μ.μ. στο «Παυσίλυπο», με αφιέρωμα στον Μάνο Λοΐζο.
- Αύριο Σάββατο, 18 Μάη, στην Καρδιτσομαγούλα, με μουσικό και χορευτικό πρόγραμμα.