Στο ορυχείο του Νότιου Πεδίου της ΔΕΗ στην Πτολεμαΐδα, θα γίνει η παρουσίαση του βιβλίου του Γιώργου Μαυρίκου «Το εργατικό συνδικαλιστικό κίνημα, 1918-1948, δύο γραμμές σε διαρκή αντιπαράθεση». Η εκδήλωση θα γίνει παρουσία του συγγραφέα, την Τρίτη 11 Ιούνη, στις 12 το μεσημέρι, μέσα στο χώρο του εστιατορίου.
Το απόγευμα της ίδιας μέρας, ανάλογη εκδήλωση θα γίνει στις 7.30 μ.μ. στην αίθουσα του Εργατικού Κέντρου Πτολεμαΐδας.