Το ...σύννεφο τελικά έφερε βροχή στο στρατόπεδο του Ολυμπιακού δύο μέρες πριν το κρίσιμο φιλικό, που θα δώσουν οι περσινοί πρωταθλητές με τη Γαλατά Σαράι. Συγκεκριμένα χτες, ο Γιώργος Ανατολάκης, μετά από ασήμαντη αφορμή, κλότσησε τον Γκαμπριέλ Αλβες. Ο Ελληνας αμυντικός ενοχλήθηκε όταν κατά τη διάρκεια μιας διεκδίκησης ο Ουρουγουανός του τράβηξε τη φανέλα, με αποτέλεσμα να ξεσπάσει και να προκληθεί επεισόδιο. Ο τεχνικός της ομάδας, Τ. Λεμονής, του έκανε έντονες παρατηρήσεις και, τελικά, αποφάσισε να μην τον χρησιμοποιήσει στο φιλικό με τους Τούρκους. Ετσι, ο Ολυμπιακός αναμένεται αύριο να παρουσιαστεί κόντρα στην κάτοχο του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, αποδυναμωμένος αμυντικά, αφού θα απουσιάσει και ο τραυματίας Θανάσης Κωστούλας.
Στο μεταξύ, παρών στο δυνατό φιλικό αγώνα επί τουρκικού εδάφους θα είναι και ο πρόεδρος των «ερυθρολεύκων», Σωκράτης Κόκκαλης. Ο ίδιος, με αφορμή την παρουσία του στην Τουρκία, δήλωσε πως θεωρεί θετική τη συνδιοργάνωση Ελλάδας- Τουρκίας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2008.