Τρίτη 20 Μάη 2003
Σελίδα 45
ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ
Με μπροστάρη τον Γεωργιάδη

Τριάντα τρία ολόκληρα χρόνια περίμεναν αυτή τη στιγμή στον ΠΑΟΚ. Τη στιγμή που θα έπαιρναν τη μεγάλη ρεβάνς από τον αιώνιο αντίπαλό τους Αρη για τον τελικό του 1970 ξορκίζοντας το... φάντασμα του Κεραμιδά και πήραν την εκδίκησή τους μέσα στο «σπίτι» τους. Το «όμορφο» γκολ του Γεωργιάδη στο 25ο λεπτό «σφράγισε» τον «άσχημο» τελικό της Τούμπας που βρήκε νικητή και κυπελλούχο το «Δικέφαλο» (1-0). Οι παίκτες του Αγγελου Αναστασιάδη ήταν καλύτεροι από εκείνους του Φοιρού και πήραν δίκαια τη νίκη και το 4ο τρόπαιο στην ιστορία τους. Ο άθλος των παικτών των δύο ομάδων, οι οποίοι σε μια χρονιά με πολλά εξωαγωνιστικά και μη προβλήματα έφτασαν ως τον τελικό, αμαυρώθηκε από τις ασχήμιες των οπαδών οι οποίοι είχαν ξεκινήσει το μεταξύ τους... ντέρμπι πολύ πριν τη σέντρα του αγώνα. Οι επιθέσεις με γκαζάκια και τα επεισόδια πριν την έναρξη του τελικού, κορυφώθηκαν με τη λήξη του. Η απονομή του Κυπέλλου που έγινε με φόντο τη φλεγόμενη Τούμπα κάθε άλλο παρά ιδανικό φινάλε ήταν για το θεσμό.

Στο ματς, όπως αναμενόταν, έπεφταν... κορμιά. Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί την τρίτη φορά που μπήκε με καλές προϋποθέσεις στην περιοχή. Η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς στο 24ο λεπτό. Ο Κνόπερ έχασε την μπάλα έξω από την περιοχή, ο Μάρκος βρήκε με έξοχη μπαλιά τον Γεωργιάδη, ο οποίος με εξαιρετική προσποίηση άδειασε τον Κατσιαρό και τον Παπαδόπουλος, ξεγέλασε και τον Λαμπάκη και με αριστερό πλασέ πέτυχε το χρυσό γκολ του τελικού.

Οι παίκτες του Φοιρού αφυπνίστηκαν και κυριάρχησαν στο τελευταίο 15λεπτο του πρώτου ημιχρόνου. Με κινητήριο μοχλό τον Ζοέλ Επαλέ δημιούργησαν επικίνδυνες... καταστάσεις για τον Τοχούρογλου, όμως υστέρησαν απελπιστικά στην τελική προσπάθεια.

Η έξοδος του Ντεμπά (στη θέση του ο Καμπάνταης) στο ημίχρονο αποδείχτηκε καταστροφική για τον Αρη. Οι «κίτρινοι» δεν κατάφεραν να απειλήσουν και οι «ασπρόμαυροι» αναχαίτιζαν με ευκολία κάθε επιθετική τους προσπάθεια. Μάλιστα, στο 61ο λεπτό, όταν ο Οκκάς πέρασε την «ασίστ» στον Γεωργιάδη, που είχε την ευκαιρία να «καθαρίσει» τον τελικό, ο Λαμπάκης απέκρουσε και κράτησε «ζωντανό» τον Αρη. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν τα ρέστα τους στα τελευταία δέκα λεπτά και στο 89ο λεπτό έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να πάνε το ματς στην παράταση. Μετά από παράλληλη σέντρα του Μπράγκα, ο Μόρις με το τέρμα στο έλεός του, σημάδεψε με προβολή το δεξί κάθετο δοκάρι και στον ΠΑΟΚ ξεφύσηξαν από ανακούφιση.

ΑΡΗΣ: Λαμπάκης, Κολτσίδας, Κατσιαρός, Παπαδόπουλος, Μορίς, Κνόπερ, Σελάντερ, Επαλέ, Διγκόζης (46' Μπράγκα), Πανόπουλος (70' Μπασίρ), Νιρέν Ντεμπά (46' Καμπάνταης)

ΠΑΟΚ: Τοχούρογλου, Εγκωμίτης, Κουτσόπουλος, Αμπονσά (89' Νάστος), Κούτσης (70' Χασιώτης), Μάρκος, Καφές, Γεωργιάδης, Κουκιέλκα, Γιασεμή (74' Σπάσιτς), Οκκάς.

Δείγμα θετικόν(2004-07-23 00:00:00.0)
Βήμα πρόκρισης(2003-09-25 00:00:00.0)
«Γλυκιά» ισοπαλία(2003-01-09 00:00:00.0)
Τον πρώτο λόγο(2002-11-29 00:00:00.0)
Τα εύκολα... δύσκολα(2002-11-01 00:00:00.0)
Χαριστική βολή στο πρωτάθλημα(1997-12-02 00:00:00.0)