Το θέατρο «Τέττιγες», που αναμοχλεύει και αναβιώνει εικόνες και φωνές από το πρόσφατο και μακρινό ιστορικό παρελθόν, παρουσιάζει, στις 26/6, στο θέατρο «Πέτρας», την παράσταση «Το Αιγαίο του έρωτα». Μια θεατρική προσέγγιση και σύνθεση αιγαιοπελαγίτικων παραλογών - παραδοσιακών αφηγημάτων σε έμμετρη και πεζή μορφή. Κοινό στοιχείο τους η ερωτική διάθεση για τον άνθρωπο, τη ζωή, μα πάνω απ' όλα για τη «μάνα» του αιγαιοπελαγίτικου πολιτισμού, τη θάλασσα: το γαλάζιο καμβά που πάνω του χαράσσονται κανάλια επικοινωνίας και ζυμώνονται σχέσεις βαθιές και πολυδιάστατες. Ενα ταξίδι εικόνων και ήχων που ενώνονται σε ένα πανηγύρι μνήμης.
Η παράσταση ανεβαίνει σε δραματουργική επεξεργασία - σκηνοθεσία Λεωνίδα Βαρδαρού, σκηνικά Δημήτρη Σεβαστάκη, κοστούμια Ελευθερίας Ράπτου, μουσική Τίμου Παπαθανασίου, χορογραφίες Βάσιας Λιονάκη. Παίζουν: Πάνος Ξενάκης, Γιάννης Νικολάου, Δέσποινα Πόγκα, Αγγελική Λεμονή, Παντελής Μπατάγιας, Λεωνίδας Βαρδαρός, Νικόλ Σαμίου, Σαράντος Φράγκος. Τραγούδι: Γιάννα Βράτιμου, Αντώνης Παλαιολόγος. Παίζουν οι μουσικοί: Γιώργος Πλύστακας (βιολί), Γιάννα Βράτιμου (σαντούρι), Τίμος Παπαθανασίου (ακορντεόν), Αντώνης Παλαιολόγος (κιθάρα), Στάθης Παρασκευόπουλος (κοντραμπάσο), Κώστας Ζαχαράκης (κρουστά) Ντέμη Πανταζάτου (βιολοντσέλο).