Με αφορμή τη συμπλήρωση 58 χρόνων από το ατομικό έγκλημα στη Χιροσίμα και το Ναγκασάκι, η Επιτροπή Διεθνούς Υφεσης και Ειρήνης Θεσσαλονίκης (ΕΔΥΕΘ) διοργανώνει αντιπολεμική συγκέντρωση και πορεία την Πέμπτη, 7 Αυγούστου, στις 8 μ.μ., στο Αγαλμα Βενιζέλου.
Η Επιτροπή Ειρήνης Καβάλας με τη συμμετοχή και άλλων μαζικών φορέων της πόλης, τιμώντας τους νεκρούς της Χιροσίμα και του Ναγκασάκι, διοργανώνουν συγκέντρωση την Τετάρτη 6 Αυγούστου και ώρα 8.30 μ.μ., στο Λιμάνι (χώρος τελωνείου).
Στην ανακοίνωσή τους, οι διοργανωτές υπογραμμίζουν ότι συνεχίζοντας τον αντιπυρηνικό, αντιπολεμικό και αντιιμπεριαλιστικό αγώνα καλούν όλους τους φιλειρηνιστές της Καβάλας να πάρουν μέρος στη συγκέντρωση και στην πορεία που θα ακολουθήσει στους παραλιακούς δρόμους της πόλης. Μετά το τέλος της πορείας, θα ακολουθήσει καλλιτεχνικό πρόγραμμα στο Δημοτικό Κήπο.