Ο Γ. Μωραΐτης |
Ο Γιώργος Μωραΐτης, μέσα από το πλούσιο συλλογικό και συγγραφικό του έργο, ανέδειξε κρίσιμα ζητήματα της νεοελληνικής κοινωνίας και του ελληνικού εκπαιδευτικού κινήματος. Μέσα από τις γραμμές του ΚΚΕ και του ΚΜΕ προχώρησε στην επεξεργασία προτάσεων για τη δημιουργία του ενιαίου 12χρονου δημόσιου σχολείου, του σχολείου της πολυτεχνικής εκπαίδευσης, που στήριζαν την πολιτική του Κόμματος στην πάλη για το λαϊκό μέτωπο και τη λαϊκή Παιδεία. Ασχολήθηκε ενδελεχώς με το πρόβλημα της ενότητας, της συνέχειας και της διδασκαλίας της ελληνικής γλώσσας, για το δημόσιο σύστημα παιδικών κέντρων προσχολικής διαπαιδαγώγησης, για τις τεχνικές μάθησης στην εκπαιδευτική διαδικασία, για τη λειτουργικότητα των σχολικών κτιρίων, κ.ά.
Ηταν ιδιαίτερα αγαπητός στις Κνίτισσες και τους Κνίτες και μέσα από τα «αντιμαθήματα» και τις «αντιδιαλέξεις» του αποκάλυπτε τους κρυφούς και φανερούς στόχους του σημερινού σχολείου που υπηρετεί τα συμφέροντα της αστικής τάξης. Ταυτόχρονα, μέσα από τις γραμμές του ΕΣΥΝ, πρόσφερε πολύτιμες υπηρεσίες στην κατεύθυνση της συγκρότησης αντιναρκωτικού μετώπου, για έναν κόσμο απαλλαγμένο από τα ναρκωτικά.
Ο σύντροφός μας Γ. Μωραΐτης ήταν για μας, τα μέλη των εκπαιδευτικών τμημάτων του ΚΜΕ, το υπόδειγμα του κομμουνιστή δασκάλου. Με την καθοδήγησή του, λειτούργησαν για πάνω από δυο δεκαετίες τα τμήματα των νηπιαγωγών, των δασκάλων, των φιλολόγων και των φυσικομαθηματικών με αξιόλογη δραστηριότητα και έκδοση υλικού.
Εδινε πολύ μεγάλη σημασία στην κατάκτηση της γνώσης και την ανάπτυξη της δράσης από τους εκπαιδευτικούς και το εκπαιδευτικό κίνημα, από το κίνημα της νεολαίας.
Υπέδειχνε τη συστηματική μελέτη των μαρξιστών κομμουνιστών παιδαγωγών, την ιστορία του εκπαιδευτικού κινήματος, την επιστροφή στο μαρξιστικό - λενινιστικό βιβλίο, για την ανάλυση της συγκεκριμένης εκπαιδευτικής πραγματικότητας, για την κατανόηση της αστικής παιδαγωγικής ως προϋπόθεσης της κριτικής της αντιμετώπισης, αλλά και της υπεράσπισης και εκλαΐκευσης της πολιτικής του Κόμματος.
Στη μνήμη του Γ. Μωραΐτη, συμβολικά και τιμητικά προσφέρουμε 250 ευρώ στο ΚΜΕ.