Παράσταση διαμαρτυρίας στο υπουργείο Απασχόλησης ενάντια στις απολύσεις, την τρομοκρατία και την ανατροπή των εργασιακών σχέσεων έκαναν χτες εργαζόμενοι και συνδικαλιστές του Σωματείου προσωπικού ιδιωτικών κλινικών - εργαστηρίων - γηροκομείων - οίκων ευγηρίας - διαγνωστικών κέντρων. Η κινητοποίηση έγινε μετά από απόφαση της γενικής συνέλευσης του σωματείου καθώς η κατάσταση και για τους εργαζόμενους στον ιδιωτικό χώρο της Υγείας - Πρόνοιας συνεχώς χειροτερεύει από την επίθεση της εργοδοσίας. Η απάντηση όμως της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου ήταν η πλήρης αδιαφορία αφού όλοι δήλωσαν «απασχολημένοι» στο αίτημα των εργαζομένων για συνάντηση ώστε να τους θέσουν τα προβλήματα του κλάδου. Μετά την εξέλιξη αυτή, οι εργαζόμενοι δήλωσαν ότι η απάντησή τους στην κυβέρνηση και στην αντεργατική της πολιτική θα δοθεί με μαζική συμμετοχή του κλάδου στο συλλαλητήριο του ΠΑΜΕ στις 9 του Δεκέμβρη για να διεκδικήσουν και να απαιτήσουν αιτήματα με βάση τις σύγχρονες ανάγκες τους.