Κάτω από το βάρος των συνεχώς αυξανόμενων και ζοφερών προβλημάτων που αντιμετωπίζουν οι ναυτεργάτες, από την άγρια αντιλαϊκή πολιτική της ΝΔ και τις έντονες πιέσεις των ταξικών δυνάμεων που δρουν στο ναυτεργατικό συνδικαλιστικό κίνημα, χτες η Εκτελεστική Επιτροπή της Πανελλήνιας Ναυτικής Ομοσπονδίας αναγκάστηκε να αποφασίσει πανναυτεργατική απεργία για την 1η Μάρτη. Ωστόσο, οι συνδικαλιστές της πλειοψηφίας και συγκεκριμένα των παρατάξεων ΔΑΚΕ, ΠΑΣΚΕ, ΑΠ, φροντίζοντας συνειδητά να μην ανταποκρίνονται στη θέληση των ναυτεργατών και στις περιστάσεις, απέρριψαν το διεκδικητικό πλαίσιο που πρόβαλαν οι εκπρόσωποι των ταξικών συνδικάτων της ΠΕΜΕΝ και του ΣΤΕΦΕΝΣΩΝ, το οποίο έχει διαμορφωθεί από τους ίδιους τους ναυτεργάτες και ανταποκρίνεται στις πραγματικές και σύγχρονες ανάγκες τους.