Να μαζέψει τα «ληξιπρόθεσμα δάνεια» των αγροτών και άλλων δανειοληπτών που ρυθμίστηκαν με το νόμο για τα πανωτόκια επιχειρεί η διοίκηση της Αγροτικής Τράπεζας (ΑΤΕ).
Σε σχετική ανακοίνωση καλεί όσους υπέβαλαν αίτηση και ενημερώθηκαν ότι η οφειλή τους υπάγεται στο νόμο να «προσέλθουν το συντομότερο δυνατόν στα κατά τόπους καταστήματα για την υπογραφή της σχετικής σύμβασης, που είναι απαραίτητη για τη ρύθμιση της οφειλής».
Να σημειωθεί πως οι συμβάσεις και οι όροι που περιέχονται σ' αυτές είναι εξαιρετικά επώδυνοι για τους δανειολήπτες της ΑΤΕ.