Να καταδικάσουν την αντεργατική πολιτική και τους φορείς και μαζί με το ΠΑΜΕ να εντείνουν τους αγώνες τους για την ανατροπή της και για τη διεκδίκηση αιτημάτων που ανταποκρίνονται στις σύγχρονες πραγματικές ανάγκες τους, καλεί τους εργαζόμενους στον ΟΤΕ, η ΕΣΚ ΟΤΕ σε ανακοίνωσή της, με αφορμή τις εξελίξεις στην επιχείρηση. Η ΕΣΚ ΟΤΕ καταγγέλλοντας την πλειοψηφία των ΠΑΣΚΕ - ΔΑΚΕ στην ΟΜΕ ΟΤΕ, για την υπογραφή της κατάπτυστης σύμβασης, επισημαίνει ότι η συμφωνία αυτή:
Σοβαρές ευθύνες, σημειώνεται, φέρει και η Αγωνιστική Συνεργασία (ΣΥΝ) που βάφτισε τη σύμβαση «συμβιβαστική λύση» η οποία «θα κριθεί στο μέλλον στην πράξη», δίνοντας άφεση αμαρτιών στην πλειοψηφία. Αλλά και γιατί «με τη διαφωνία της τελευταίας στιγμής» δεν μπορεί να «αποσείσει τις ευθύνες της για τη συμμετοχή της στο "διάλογο" με την εργοδοσία».