Η ΚΝΕ ιεραρχεί το συγκεκριμένο ζήτημα ως ένα από τα πιο κρίσιμα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι νέοι παγκοσμίως, γι' αυτό και κατέθεσε σχετική πρόταση. Το πολιτικό στίγμα της πρωτοβουλίας της, δίνουν εύστοχα συνθήματα που θα αναρτηθούν σε πανό, στο χώρο που θα γίνει η σχετική εκδήλωση, όπως ότι «Ο καπιταλισμός έχει ανάγκη τα ναρκωτικά, εμείς όχι». Προετοιμάζονται ακόμα σχετικά σκίτσα, που θέτουν προβληματισμό, γενικότερα για τη στάση ζωής που επιλέγει ένας νέος άνθρωπος, ενώ θα αξιοποιηθούν και ενδιαφέροντα για το διάλογο στοιχεία (από τον ΟΗΕ κλπ.)
Ανάμεσα σ' άλλα, η Οργάνωση επιδιώκει να καυτηριάσει τις ψευδαισθήσεις που κάποιοι καλλιεργούν, πως δηλαδή το πρόβλημα μπορεί να λυθεί με τον υποτιθέμενο «διαχωρισμό» σε «μαλακά» και «σκληρά» ναρκωτικά. Για την ΚΝΕ, η πρόληψη έχει πρωταρχική σημασία. Βέβαια, πρόληψη δεν είναι η ενημέρωση, όπως λίγο - πολύ υποστηρίζουν άλλες πολιτικές δυνάμεις. Ουσιαστική πρόληψη ενάντια στην εξάρτηση από τις ναρκωτικές ουσίες, είναι ο αγώνας για την εξάλειψη των αιτιών της τοξικοεξάρτησης: για την εξασφάλιση του δικαιώματος στη μόρφωση, στη δουλιά, στην ψυχαγωγία, για όλους τους νέους ανεξαίρετα.
Οι νέοι κομμουνιστές της Ελλάδας δεν τρέφουν καμιά αυταπάτη για το ότι τα ναρκωτικά αποτελούν ισχυρό όπλο της άρχουσας τάξης για τη χειραγώγηση της νεολαίας. Καμιά αυταπάτη για τον κοινωνικό χαρακτήρα που έχει το φαινόμενο της τοξικοεξάρτησης, όπως άλλωστε επιβεβαιώνεται και από επίσημα στοιχεία. Χαρακτηριστικά, στο τεύχος 918 του «Οδηγητή» (Ιούνης 2005), αναφέρεται ότι:
Ενώ, απάντηση σε όσους ισχυρίζονται ότι η αποποινικοποίηση των λεγόμενων «μαλακών» ναρκωτικών οδηγεί στον περιορισμό του προβλήματος είναι το εξής: Μετά τη νομιμοποίηση του χασίς στην Ολλανδία, η χρήση του αυξήθηκε κατά... 250%! Επιπλέον, στη χώρα μας το 79,1% των ναρκομανών ξεκίνησε από τη χρήση κάνναβης...