Την κερδοσκοπική δράση ξένων κεφαλαίων στο Χρηματιστήριο Αθηνών κατάγγελλε προχτές η «Ελευθεροτυπία» με το πρωτοσέλιδο θέμα της, σημειώνοντας χαρακτηριστικά ότι «ο ανθός της διεθνούς κερδοσκοπίας αλωνίζει στη Σοφοκλέους, έξι χρόνια μετά το "έπος" του 1999». Και χτες, ήρθε η ...απάντηση από την «Καθημερινή». «Οι ξένοι ζωντανεύουν τη Σοφοκλέους - Εισροές 4 δισ. από την αρχή του έτους. Κινήσεις κι από ιδιώτες», έλεγε ο πρωτοσέλιδος τίτλος της εφημερίδας. Κάνουμε λάθος, αν υποθέσουμε ότι και οι δύο - η καθεμιά με τον ...τρόπο της - κάνουν ό,τι μπορούν για να διαφημίσουν τη Σοφοκλέους;