Διαστάσεις ευτράπελων καταστάσεων προσλαμβάνει το θέμα της Εκθεσης της Γ` Λυκείου με τους μαθητές που οδηγήθηκαν στο να υπογράψουν με τα πραγματικά τους στοιχεία - πράγμα που αντίκειται στο αδιάβλητο της εξέτασης - την επιστολή προς τον υπουργό Παιδείας, αφού δεν είχε προβλεφτεί έγκαιρα η αποφυγή ενός τέτοιου ενδεχομένου. Ανάμεσα στους εκπαιδευτικούς χτες είχε κυκλοφορήσει, εν είδει ανεκδότου, περιστατικό, σύμφωνα με το οποίο μαθητής με το επώνυμο Ευθυμίου ξεκίνησε την επιστολή με την προσφώνηση «αγαπητέ θείε»!!!
Είναι και αυτό άλλη μια απόδειξη της προχειρότητας της οργάνωσης των εξετάσεων, που εξελίσσεται, όμως, σε παγίδα για τους μαθητές.