Παρασκευή 30 Σεπτέμβρη 2005
ΜΕΤΑΛΟΥΡΓΚ - ΠΑΟΚ 2-2
Αγχωτική πρόκριση

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο ΠΑΟΚ χτες στην Ουκρανία, όμως η ελληνική ομάδα ήταν αυτή που χαμογέλασε τελευταία εξασφαλίζοντας την πρόκριση στους ομίλους του φετινού Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ. Αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 με τη Μεταλούργκ (1-1 το πρώτο παιχνίδι) μετά από έναν αγώνα - θρίλερ. Μάλιστα θα πρέπει να σημειωθεί ότι ο «Δικέφαλος» αγωνίστηκε τα τελευταία κρίσιμα 10 λεπτά με 9 παίκτες λόγω αποβολής των Καρυπίδη, με δεύτερη κίτρινη (έπιασε την μπάλα με τα χέρια στο 81`) και του Γιασεμάκη στο 85' με απευθείας κόκκινη (σκληρό φάουλ μόλις 5` μετά την είσοδό του). Ενα πεντάλεπτο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους ήταν αυτό που ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι. Συγκεκριμένα, στο 39` η επιθετική πρωτοβουλία που είχαν οι γηπεδούχοι από το πρώτο λεπτό, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες, καρποφόρησε χάρις στο γκολ του Κοσίριν. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν αιφνιδιάστηκαν και μέσα σε τρία λεπτά έφεραν τα πάνω κάτω με τα γκολ των Καρυπίδη (41`) και Κωνσταντινίδη (44`). Αν και οι «ασπρόμαυροι» της Ελλάδας πήραν το πάνω χέρι στο παιχνίδι, εντούτοις στην επανάληψη αδικαιολόγητα υποχώρησαν με αποτέλεσμα οι ομόχρωμοί τους της Ουκρανίας να βρουν χώρο για επίθεση. Ετσι στο 58` κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Σισένκο. Οι παίκτες του Γιώργου Κωστίκου αυτή τη φορά δεν μπόρεσαν να ανακάμψουν και περιορίστηκαν σε παθητικό αμυντικό ρόλο. Ομως οι βλέψεις της ουκρανικής ομάδας σκόνταψαν στον πολύ καλό χτες Φερναντέζ που κράτησε ανέπαφη την εστία του αλλά και στο δοκάρι στο 79` (κεφαλιά του Κοσίριν).

ΜΕΤΑΛΟΥΡΓΚ: Βιρτ, Τσκατσένκο, Φλορέα, Τσέτσερ, Γκιουζέλοφ (+90' Γκρνκάροφ), Αλιούτα, Ρίστιτς (83' Πριόμοφ), Ζακαρλιούκα, Ζοτόφ, Κοσίριν, Σισένκο

ΠΑΟΚ: Φερνάντες, Φουτσίνι, Χαραλάμπους, Ουντέζε, Καρυπίδης, Ηλιάδης (55' Ζωγραφάκης), Κωνσταντινίδης, Ζαγοράκης, Μπαλάφας, Μίετσελ (80' Γιασεμάκης), Σαλπιγγίδης (69' Χασιώτης).

Ψαλιδίστηκαν οι ελπίδες (2005-09-16 00:00:00.0)
Δείγμα θετικόν (2004-07-23 00:00:00.0)
Του έμεινε η... υπεροχή (2003-11-28 00:00:00.0)
Αγωνία για την κλήρωση (2003-10-17 00:00:00.0)
Τα εύκολα... δύσκολα (2002-11-01 00:00:00.0)
ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ - ΠΑΟΚ 2-0 (1998-08-13 00:00:00.0)