δε φαινόταν, ζούσαμε ωστόσο με την ελπίδα ότι θα 'ρθουν. Ούτε στιγμή δεν πέρασε από το μυαλό μας η ιδέα να εγκαταλείψουμε το ύψωμα. Κι αυτός ο ήλιος δε λέει να βασιλέψει! Λες και στάθηκε στη θέση του και δεν κουνιόταν.
έγινε με το γέρμα του ήλιου και δεν κράτησε πολύ. Συμπτύχθηκαν με σκοπό να συνεχίσουν την άλλη μέρα.
δε βρήκαν ψυχή στο ύψωμα. Βρήκαν μόνο αίματα και κάλυκες από τις σφαίρες. Εμείς τη νύχτα πήραμε εντολή και συμπτυχθήκαμε προς βορρά. Μόλις φτάσαμε σ' ένα μικρό ποταμάκι, με λίγο νερό, αλλά πολλή χλόη, ριχτήκαμε με τα μούτρα να πιούμε. Πόση ώρα ήμασταν σκυμμένοι στο νερό δε θυμάμαι.
έλεγε ότι εκατοντάδες αντάρτες υπερασπίζονται το Γράμμο, ότι είναι πολλοί οι νεκροί και οι τραυματίες. Κι εμείς γελάσαμε. Πού να φανταστούν ότι οι υπερασπιστές του υψώματος ήταν μόνο επτά άτομα!