Κατά τη διάρκεια του σημερινού πανεκπαιδευτικού συλλαλητηρίου, ο Δημήτρης Αρβανιτάκης, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ και γραμματέας της Κομματικής Οργάνωσης Αθήνας, έκανε την ακόλουθη δήλωση:
«Το δίκαιο θα κριθεί στους δρόμους. Με κλιμάκωση του αγώνα, όπως προτείνουν οι ταξικές δυνάμεις.
Γενικότερα ο λαός πρέπει να καταγγείλει την αντιλαϊκή αντιεκπαιδευτική πολιτική της ΝΔ και τις απειλές σε βάρος των μαθητών.
Καλούμε τα λαϊκά στρώματα επίσης να βγάλουν συμπεράσματα, να μην έχουν εμπιστοσύνη στο ΠΑΣΟΚ. Ας θυμηθούν τους αντιεκπαιδευτικούς νόμους τύπου Αρσένη και τα "μαθητοδικεία" που έστησε το ΠΑΣΟΚ όταν ήταν κυβέρνηση. Ο λαός στους δρόμους, να ανατραπεί η αντιλαϊκή πολιτική».