ΠΡΟΣΤΙΜΑ θα επιβάλει, λέει, το υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας, σε όσα πλοία παίρνουν περισσότερους επιβάτες από όσους κανονικά πρέπει, οπότε τα πλοία γίνονται σαν σαρδελοκούτια.
***
Φυσικά, από το να το λέει μέχρι να το εφαρμόσει στην πράξη, χρειάζεται λίγος χρόνος. Περίπου... δύο μήνες. Ακριβώς μέχρι να τελειώσει η θερινή σεζόν. Μετά, "καήκανε" οι πλοιοκτήτες.
***
Οι οποίοι, παρεμπιπτόντως, αν δεν κονομήσουν τώρα, πότε θα κονομήσουν; Το χειμώνα που κόβουν στο ένα τέταρτο τα δρομολόγια στα νησιά του Αιγαίου και δεν υπάρχει τρόπος μετακίνησης;
***
ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑΝΕ φαίνεται χτες οι βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας στη Βουλή κι άλλοι ψηφίζανε κι άλλοι καταψηφίζανε ένα νομοσχέδιο για τους πανεπιστημιακούς. Δεν είναι τίποτε. Η σύγχυση έτσι όπως πάει το πράγμα θα είναι κύριο χαρακτηριστικό από εδώ και πέρα για την αξιωματική αντιπολίτευση.
***
Πήγε χτες κι ο πρόεδρος Κώστας Καραμανλής στον διοικητή της Εθνικής και διαπίστωσε μετά την κουβέντα που είχανε ότι... ανησυχεί. Γιατί βρε παιδί μου, δεξιά πάει;
***
Αλλο δεξιά δε γίνεται, γίνεται; Ας ρωτήσουμε όμως καλύτερα το Σημίτη, αυτός έχει πάντα ιδέες επί του θέματος. Και τις εφαρμόζει κιόλας.
***
ΑΠΟ ΦΩΤΙΕΣ πώς πάμε; Καλά. Στην Πέλλα είχε, στο Κιλκίς και μέχρι το βράδυ δεν ξέρεις πού αλλού θα πιάσει. Ετσι, να μη χάνει κι η Πυροσβεστική τη φόρμα της.
***
Μια φορά, αυτή η φύση είναι ανεξάντλητη. Αφού μετά από τόσες κυβερνήσεις (που πίνουν νερό στο όνομα της δασοπροστασίας) έχει κι άλλα δέντρα να δώσει για κάψιμο...
***
ΕΔΩΣΕ και τα πετρέλαια η Βάσω σε ιδιωτικές εταιρίες. Ετσι ντε, πάρα λίγο να τα ξεχάσουμε αυτά. Να εξαιρεθούν από την... "ανάπτυξη". Ντροπή.