Με ιδιαίτερη επιτυχία γιορτάστηκαν το προηγούμενο Σάββατο στις Βρυξέλλες τα 78 χρόνια του ΚΚΕ από τη ΝΕ Βελγίου του ΚΚΕ.Ομιλητής στη συγκέντρωση ήταν ο Κ. Σταμπολίδης,μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ και γραμματέας της Επ. Περιοχής Δ. Μακεδονίας του ΚΚΕ, ο οποίος αναφέρθηκε στα τρέχοντα γεγονότα των αγροτικών και εργατικών κινητοποιήσεων και στις θέσεις του Κόμματος.
Προηγήθηκε χαιρετισμός του Π. Κοσμίδη,γραμματέα της ΝΕ Βελγίου ο οποίος στάθηκε στην ιστορική πορεία των 78 χρόνων ζωής και αγώνων του ΚΚΕ. Στην εκδήλωση παρευρέθηκε και μίλησε εκπρόσωπος του ΚΚ Βελγίου, ο οποίος τόνισε ότι όπως δείχνει η ζωή τα κομμουνιστικά κόμματα όχι μόνο δεν τελείωσαν, επειδή κάποιοι το λένε αυτό, αλλά αντίθετα δυναμώνουν και βρίσκονται στην πρώτη γραμμή των αγώνων της εργατικής τάξης για ένα καλύτερο, ένα σοσιαλιστικό αύριο. Ο ίδιος ζήτησε τη συνεργασία και τον συντονισμό των ΚΚ της Ευρώπης.
Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν εκπρόσωποι του Εργατικού Κόμματος Βελγίου, της Κομμουνιστικής Φεντερασιόν Ισπανίας, του ΚΚ Ιράν, της Κομμουνιστικής Επανίδρυσης της Ιταλίας, της Επιτροπής Αλληλεγγύης για τη Δημοκρατία στην Αλγερία. Από ελληνικής πλευράς παραβρέθηκαν ο Γενικός Πρόξενος στο Βέλγιο, εκπρόσωποι του ΠΑΣΟΚ, της ΝΔ και της Ν. ΠΑΣΟΚ, της Ομοσπονδίας Ελληνικών Κοινοτήτων, της Ελληνικής Κοινότητας Βρυξελλών, του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, των Δημοκρατικών συλλόγων των Εβριτών, των Κρητών, των Ποντίων, των Ηπειρωτών. Παραβρέθηκαν ακόμα ο εκπρόσωπος της ΓΣΕΕ στο Βέλγιο Γ. Ντάσης, καθώς και εκπρόσωποι από τον ομογενειακό Τύπο.
Στους παραβρισκόμενους προσφέρθηκαν ελληνικοί μεζέδες που ετοίμασαν μέλη και φίλοι του ΚΚΕ και ελληνικά κρασιά, η δε μουσική ανέβασε το κέφι μέχρι αργά μετά τα μεσάνυχτα.