Τις 150 παραστάσεις του θα γιορτάσει, την Πέμπτη 14 Μαρτίου, ο "Θείος Βάνιας" του Τσέχοφ,που παρουσιάζεται στο θέατρο "Διονύσια",σε σκηνοθεσία Μάγιας Λυμπεροπούλου,μετάφραση Αντιγόνης Φιλιπποπούλου και σκηνικά - κοστούμια Γιώργου Ζιάκα.Τους ρόλους ερμηνεύουν: Δημήτρης Παπαμιχαήλ, Αλέκος Αλεξανδράκης, Αντώνης Θεοδωρακόπουλος, Φιλαρέτη Κομνηνού, Μίνα Χειμώνα, Χριστίνα Κουτσουδάκη, Φώτης Θωμαϊδης και Μιράντα Οικονομίδου.
Στο έργο του αυτό ο Τσέχοφ περιγράφει "σκηνές από τη ζωή στην επαρχία"- όπως χαρακτηριστικά αναφέρει στον υπότιτλο ο ίδιος. Μια νωπογραφία του "ανθρώπινου" μέσα από μια φαινομενικά απλή ιστορία. Τρεις ανεκπλήρωτοι έρωτες, ένα κτήμα που καταρρέει, ένα κτήμα που πουλιέται. Τέλη του περασμένου αιώνα, στη ρωσική επαρχία. "Ο Τσέχοφ - επισημαίνει η Μάγια Λυμπεροπούλου - με μοναδική οξυδέρκεια, λεπτή ειρωνεία και ψύχραιμη διαύγεια, ανιχνεύει στο ακέραιο το πραγματικό και αποκαλύπτει "πόσο μυστήριο πράγμα είναι η ζωή, όταν δεν είναι ψυχολογική εφεύρεση"". Την παράσταση θα προλογίσει ο Κώστας Γεωργουσόπουλος.
Το "Κουαρτέτο" ανεβαίνει σε σκηνοθεσία Γιώργου Μιχαηλίδη,σκηνικά Γιώργου Μιχαηλίδη και Αγνής Ντούτση και κοστούμια Αγνής Ντούτση.Η μουσική είναι του Θόδωρου Αντωνίου.
Στο μεταξύ συνεχίζονται οι παραστάσεις του έργου "Το ξύπνημα της Ανοιξης" του Φρανκ Βέντεκιντ.