Από τις 10 έως τις 16 του Σεπτέμβρη θα διεξαχθεί στη Δράμα το 6ο Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους. Εξάλλου, η Προκριματική Επιτροπή του 23ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους, την οποία αποτελούν οι Αντώνης Παπαδόπουλος, Ανδρέας Παγουλάτος, Παναγιώτης Μαρούλης, Τόνης Λυκουρέσης, Σάκης Μανιάτης, ολοκλήρωσε τη δουλιά της. Δηλαδή, την επιλογή των υποψηφίων σε κάθε διαγωνιστικό και πληροφοριακό τμήμα ταινιών.
Στο Διαγωνιστικό - Μυθοπλασία θα προβληθούν ταινίες 21 μικρομηκάδων σκηνοθετών. Πρόκειται για τους: Η. Δημητρίου, Ε. Καραμπάτσου, Μ. Καρτίκκη, Στ. Θεοδωράτου, Κ. Φιλιώτου, Α. Πολυμενόπουλο, Γ. Σκευά, Κ. Πατρώνη, Στ. Καβαδάτου, Α. Σαμουράκη, Στ. Νιζήρη, Ν. Σπανό, Β. Δουβλή, Γ. Τζανέρη, Ν. Μπινιαδάσκη, Γ. Βελσεμέ, Ε. Καζαντζίδου, Β. Λουλέ, Α. Κυριακίδη, Λ. Χαρίτο, Δ. Κιτσικούδη. Η μικρότερη ταινία αυτού του τμήματος διαρκεί 8' ενώ η μεγαλύτερη 35'. Στο Διαγωνιστικό - Σπουδαστικές θα προβληθούν 11 ταινίες (η μικρότερη 7' και η μεγαλύτερη 26') των: Γ. Πιτσάκη, Μ. Σαββουδάκη, Α. Βούλγαρη, Σ. Τζουμέρκα, Α. Γιάνναρου, Κ. Βούλγαρη, Β. Σασσάλου, Ν. Κωνσταντινίδη, Χρ. Γαζή, Β. Παγωνοπούλου, Θ. Δόσιου.
Στο Πληροφοριακό - Μυθοπλασία 10 ταινίες (διάρκειες 2' - 26'). Στο Πληροφοριακό - Σπουδαστικές 15 ταινίες (διάρκειες 5' - 35').