Παρασκευή 2 Αυγούστου 1996
Σελίδα 26
ΣΤΙΒΟΣ
Μέρα εκπλήξεων

Η Τζαμαϊκανή Χέμινγκς στα 400 μ. εμπόδια και ο Νορβηγός Ρόνταλ στα 800 μ. πέτυχαν απρόσμενες νίκες και κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο

Δυο εκπλήξεις είχαμε χτες στους τελικούς του στίβου. Η πρώτη σημειώθηκε στα 400 μέτρα εμπόδια γυναικών, όπου η άσημη Τζαμαϊκανή Ντιόν Χέμινγκς κέρδισε το μεγάλο φαβορί, που δεν ήταν άλλο από την Αμερικανίδα Κιμ Μπέιτεν, που ήρθε δεύτερη. Φανερά χαρούμενη η πρωταθλήτρια της Τζαμάικα, που φημίζεται για τη σχολή της στα σπριντ, τόνισε μετά την επιτυχία της: "Είναι σαν να βρίσκομαι σε όνειρο. Για μένα επιτυχία θα ήταν να ανέβω στο βάθρο. Τώρα που ήρθε το χρυσό, τι να πω;". Αντίθετα, η Μπέιτεν παραδέχτηκε ότι στο τέλος δεν είχε όλες τις δυνάμεις της.

Αν πριν από τον τελικό των 800 μέτρων ανδρών κάποιος στοιχημάτιζε ότι ένας Νορβηγός (βλέπε Βέμπιορν Ρόνταλ) θα ήταν ο νικητής, μάλλον θα τον πέρναγαν για... τρελό. Ομως ο Ρόνταλ "καθάρισε" όλους τους Αφρικανούς που ήταν φαβορί και χάρισε το χρυσό μετάλλιο στη χώρα των φιόρδ. Με χρόνο 1.42.58 άφησε πίσω του μεγάλους αντιπάλους, όπως ο Νοτιοαφρικανός Εζεκιήλ Σέπενγκ και ο Κενυάτης Φρεντ Ονιάτσα. Ο Νορβηγός αθλητής τόνισε: "Μπήκα στον τελικό με καλή ψυχολογία. Ειλικρινά δε φοβήθηκα τους αντιπάλους μου. Δε χωράει ο φόβος σε ένα τελικό αν θέλεις να πάρεις το χρυσό μετάλλιο".

Στα 100 μέτρα εμπόδια μια τέως Ρωσίδα και νυν Σουηδέζα, η Λουντμίλα Ενγκβιστ (πρώην Ναροζιλένκο), ήταν η χρυσή Ολυμπιονίκης αφού κέρδισε στο φίνις τη Σλοβένα Μπούκοβτς. Η Γκέιλ Ντίβερς που είχε σκοντάψει στη Βαρκελώνη και έχασε το χρυσό από την Βούλα Πατουλίδου μέσα στο σπίτι της δεν κατάφερε να ανέβει στο βάθρο, αφού τερμάτισε στην 4η θέση. Η Ενγκβιστ είπε μετά τη νίκη της: "Ο έντονος συναγωνισμός με βοήθησε αφού μέχρι το τέλος της κούρσας είχα σταθερό ρυθμό. Είναι η καλύτερη στιγμή της καριέρας μου". Στη δισκοβολία ανδρών ο Γερμανός πρωταθλητής Χανς Ρίντελ ήταν πρώτος, αφού έριξε στα 69.40, τρία μέτρα περισσότερο από τον Λευκορώσο Ντουμπρότσικ. Ο Ρίντελ δήλωσε: "Είμαι πολύ χαρούμενος που κέρδισα το χρυσό. Είναι ένα όνειρο ζωής. Τώρα θέλω να ξεκουραστώ".

Το μεγάλο όνομα στο τριπλούν γυναικών, η Ουκρανή Ινέσα Κράβετς, ήταν η θριαμβεύτρια. Ηταν η μόνη κοπέλα που ξεπέρασε τα 15 μέτρα (15.33) και ήταν άνετα πρώτη. Ακολούθησε η Ρωσίδα Ινα Λασόφσκαγια με 14.98, όσο πήδηξε και η Τσέχα Σάρκα Κασπάρκοβα. Η Ολγα Βασδέκη ήρθε 6η ύστερα από ένα εξαιρετικό αγώνα. Η Κράβετς τόνισε μεταξύ άλλων: "Πίστευα ότι όποια από τις αθλήτριες περάσει τα 15 μέτρα θα πάρει το χρυσό μετάλλιο. Δικαιώθηκα. Το αφιερώνω στην πατρίδα και την οικογένειά μου. Θα προσπαθήσω να διεκδικήσω ένα ακόμη χρυσό και στο Σίδνεϋ".

Φινάλε με μετάλλια(2012-09-11 00:00:00.0)
Ξεχώρισε ο Ελ Γκερούζ(2004-08-31 00:00:00.0)
Πεντάδα χρυσών για Ρίντελ(2001-08-10 00:00:00.0)
Η Μυστριώτη 34η(1998-02-21 00:00:00.0)
Ανεπανάληπτος ο Αλ Οέρτερ(1997-08-10 00:00:00.0)
Ο πόνος σταμάτησε την Νίκη(1997-02-07 00:00:00.0)