Την αμέριστη συμπαράστασή τους στο δίκαιο αγώνα των επαγγελματοβιοτεχνών και εμπόρων δήλωσαν χτες οι φαρμακοποιοί του Πειραιά. Οπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση του Φαρμακευτικού Συλλόγου, μετά τους ΕΒΕ και οι φαρμακοποιοί προετοιμάζονται να συντονίσουν τις ενέργειές τους για να καταγγείλουν και αυτοί με τη σειρά τους την αντικοινωνική πολιτική που ακολουθεί η κυβέρνηση σε ό,τι αφορά το φάρμακο.
Επίσης, και οι γιατροί ετοιμάζονται για κινητοποιήσεις, όπως προκύπτει από ψήφισμα του Ιατρικού Συλλόγου της Αθήνας, με το οποίο δηλώνει τη συμπαράστασή του στους αγώνες των ΕΒΕ και των αγροτών για δίκαιη και σωστή φορολόγηση. Στο ίδιο δηλώνεται η απόφαση των γιατρών της Αθήνας να δώσουν σύντομα τη δική τους απάντηση.