Σε χθεσινή της συνεδρίαση, η Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΔΗΚΚΙ υπό την προεδρία του προέδρου του Κινήματος, Δ. Τσοβόλα,ανάμεσα στα άλλα αποφάσισε κοινή συνεδρίαση της Κοινοβουλευτικής Ομάδας και της Πολιτικής Γραμματείας την Πέμπτη 29 Γενάρη, όπου θα εξειδικευτεί η τακτική του ΔΗΚΚΙ στις επερχόμενες Δημοτικές και Νομαρχιακές Εκλογές.
Ο πρόεδρος του ΔΗΚΚΙ απαντώντας σε ερώτηση δημοσιογράφου, ξεκαθάρισε ότι "το ΔΗΚΚΙ δεν πρόκειται να στηρίξει την υποψηφιότητα της κυρίας Δαμανάκη", ενώ επανέλαβε την επιλογή του κόμματός του "για ευρύ προοδευτικό, πατριωτικό κοινωνικό μέτωπο, ενάντια στον νεοφιλελευθερισμό", κάνοντας λόγο ότι μπαίνει σαφώς "το δίπολο πρόοδος ή συντήρηση".