Αντίθετοι στο συρρικνωμένο ρόλο που επιφυλάσσει η προωθούμενη αναδιάρθρωση του Ομίλου ΔΕΠ, δηλώνουν η Πανελλήνια Ομοσπονδία Εργαζομένων στα Διυλιστήρια και Χημικές βιομηχανίες καθώς οι εκπρόσωποι των ΔΣ των Σωματείων του Ομίλου ΔΕΠ που συμμετείχαν προχθές σε ενημερωτική σύσκεψη στη Θεσσαλονίκη. Το νέο εταιρικό σχήμα που προκύπτει μετά την κατάθεση στη Βουλή του νομοσχεδίου, είναι κυρίαρχα προσανατολισμένο στην εξυπηρέτηση της μετοχοποίησης και όχι στην αναβάθμιση του ρυθμιστικού και αναπτυξιακού ρόλου του δημόσιου τομέα πετρελαίου, τονίστηκε στη σύσκεψη.
Ειδικότερα, τα κύρια σημεία που αναδείχτηκαν μέσα από αυτόν το δημόσιο διάλογο και προσδιορίζουν τις θέσεις του συνδικαλιστικού κινήματος απέναντι στο νομοσχέδιο που η κυβέρνηση κατέθεσε για ψήφιση στη Βουλή, είναι τα παρακάτω: