Παρασκευή 18 Δεκέμβρη 1998
ΙΑΛΥΣΟΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ 4 - 6 (1 - 1)
Πρόκριση - θρίλερ

Σε ματς - θρίλερ στη Ρόδο ο Ηρακλής... ίδρωσε να αποκλείσει στη διαδικασία των πέναλτι τον Ιάλυσο. Διαφήμισαν το ποδόσφαιρο στο σμαραγδένιο νησί οι δύο μονομάχοι που χρειάστηκαν να λύσουν τις... διαφορές τους από τα 11 βήματα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 6' με κεφαλιά του Κυπαρίσση, ενώ με την έναρξη ο Πολιάς σημάδεψε το δοκάρι του "Γηραιού". Ο Μάριος Χριστοδούλου στο 29' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι διαμόρφωσε το σκορ του ενενηντάλεπτου.

Στην παράταση και πάλι ο Κύπριος παίκτης του Ηρακλή στο 107' έγραψε το 1 - 2. Ομως ο Καντιμίρης οκτώ λεπτά αργότερα έφερε και πάλι το ματς στα... ίσα ισοφαρίζοντας. Στη διαδικασία των πέναλτι οι Σαλονικιοί ήταν πιο ψύχραιμοι και έμπειροι και πέρασαν στους "16" με συνολικό σκορ 6 - 4 (4 - 2 στα πέναλτι).