Απορρίφθηκε χτες από την Επιτροπή Αναστολών του ΣτΕ η αίτηση εννέα κατοίκων του Κολωνακίου για ακύρωση της υπουργικής απόφασης, που αφορά την κατασκευή και εκμετάλλευση υπόγειου σταθμού αυτοκινήτων στην κεντρική πλατεία (Φιλικής Εταιρείας) και τους γύρω δρόμους. Το ΣτΕ έκρινε την αίτηση απαράδεκτη ως προς το σκέλος που ζητούσε αναστολή της σχετικής σύμβασης μεταξύ του Ελληνικού Δημοσίου, της ανώνυμης εταιρίας "Αθηναϊκοί Σταθμοί Αυτοκινήτων" και της "Κατασκευαστικής Κοινοπραξίας Αθηναϊκοί Σταθμοί Αυτοκινήτων". Επίσης, απέρριψε και το σκέλος της αίτησης που αναφερόταν στις συνέπειες από την εκτέλεση των γεωτρήσεων (θόρυβος, ρύπανση κλπ.), με το σκεπτικό ότι αυτές έχουν ήδη ολοκληρωθεί.
Το συγκεκριμένο υπόγειο γκαράζ προβλέπεται να καλύψει 450 θέσεις στάθμευσης. Ομως, κατά την άποψη των περιοίκων, "όχι μόνο δε θα επιλύσει, αλλά θα επιτείνει τα φαινόμενα κυκλοφοριακής συμφόρησης από τα χιλιάδες αυτοκίνητα που θα προσέρχονται σ' αυτό καθημερινά".