Η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Δημοσίας Τάξεως σκοπεύει, αντί δέντρου, να στολίσει ένα μεγάλο ομοίωμα ζαρντινιέρας στη συμβολή των οδών Στουρνάρη και Μπουμπουλίνας. Η χωροθέτηση του «χάπενινγκ» κάθε άλλο παρά τυχαία είναι, αφού το εν λόγω υπουργείο θέλει να τονίσει, με αυτή τη συμβολική επιλογή των δρόμων, τις ριζικές αλλαγές που έχουν επέλθει στον προσανατολισμό της «υπηρεσίας» σε σχέση με το παρελθόν της (ο συμβολισμός της Μπουμπουλίνας) έναντι του παρόντος, όπου χαρωποί ασφαλίτες με παλαιστινιακά μαντίλια έχουν αντικαταστήσει τον σκυθρωπό χωροφύλακα και τον ψυχρό παλαιό συνάδελφό τους με τη σκοροφαγωμένη καπαρντίνα (ο συμβολισμός της Στουρνάρη).
Το πνεύμα των Χριστουγέννων επισκέφθηκε όμως και την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Πολιτισμού (ΥΠΠΟ), η οποία έδωσε εντολή στις Γενικές Διευθύνσεις της Αρχαιολογικής Υπηρεσίας να επιληφθούν του εορταστικού προγράμματος. Στο πλαίσιο αυτό, η Γενική Διεύθυνση Αρχαιοτήτων και Πολιτιστικής Κληρονομιάς θα τοποθετήσει ένα ομοίωμα συμβασιούχου στον αρχαιολογικό χώρο της Ακροπόλεως, το οποίο θα στολίσει, μεταξύ άλλων, με δικαστικές αποφάσεις για επιστροφή συμβασιούχων στις θέσεις εργασίας τους, προσφυγές του ΥΠΠΟ για το ακριβώς αντίθετο, εργαλεία αρχαιολογικής ανασκαφής με ανάγλυφα διάφορα εμπορικά σήματα «χορηγών» και πολύχρωμα αντίγραφα του νομοσχεδίου για την «πολιτιστική χορηγία» μαζί με όλες τις τροπολογίες του. Ευαίσθητα, για την πολιτιστική κληρονομιά, στελέχη πολυεθνικών εταιρειών θα παρουσιάζουν μακέτες - προτάσεις για την ορθολογική αξιοποίηση της πολιτιστικής κληρονομιάς στο πλαίσιο της «αειφόρου ανάπτυξης» με έμφαση σε δημοφιλείς αρχαιολογικούς χώρους μετονομαζόμενους σε: «OLYMPIALAND» («Ολυμπία Λαντ»), «PARTHENON THEMATIC PARK» («Παρθενώνας Θεμάτικ Παρκ»), «HERAKLION MUSEUM SPA» («Σπα Μουσείου Ηρακλείου») κλπ.
Αντε, καλές γιορτές...