Συμπληρώνοντας 19 χρόνια, η γκαλερί «Αέναον» (Κατεχάκη 70, Κηφισίας), θα παρουσιάσει (από 20/2) έκθεση ζωγραφικής, γλυπτικής και φωτογραφίας. Συμμετέχουν δεκαεννέα δημιουργοί (16 ζωγράφοι, 2 γλύπτες και μία φωτογράφος). Ανάμεσά τους οι: Μ. Αστέρη, Β. Βλαχογιάννη, Ρ. Δημητροπούλου, Γ. Κόρδης, Α. Λιάπης, Π. Ρουκουτάκης, Ε. Σιδηροπούλου, Μ. Σταμάτη κ.ά.
Η Λένα Κοκκίνη επιμελήθηκε την έκθεση «Θραύσματα» (έως 25/2) στην αίθουσα «Μέδουσα» (Ξενοκράτους 7). Παρουσιάζουν έργα τους οι: Αννίτα Αργυροηλιοπούλου, Ιουλία Βεντίκου, Λίνα Μπέμπη.
«Η φόρμα της ζωής» τιτλοφορείται η έκθεση ζωγραφικής και γλυπτικής της Βιβής Βασιλείου, στην γκαλερί «Αδάμ» (Ν. Βάμβα 5). Στα έργα κυριαρχούν η ανθρώπινη φιγούρα και η φόρμα του πουλιού, με στόχο να αποδώσει εικαστικά νοήματα και ποικιλία συναισθημάτων. Διάρκεια έως 3/3/2007.
Η Δημοτική Πινακοθήκη Ψυχικού (Ι. Κοκκώνη 15), παρουσιάζει από τη μόνιμη συλλογή της επίλεκτες τοπιογραφίες Ελλήνων και ξένων ζωγράφων του 19ου και 20ού αιώνα. Πρόκειται για έργα των: Ξένου, Φειδάκη, Σεμερτζίδη, Ραζή, Σταύρου κ.ά.
Συνεχίζεται (έως 18/2), η έκθεση «Νίκος Βαλσαμάκης. Αρχιτέκτων», που φιλοξενεί το Μουσείο Μπενάκη (Πειραιώς 138 και Ανδρονίκου).
«Οι λαϊκές παραδόσεις της Ρωσίας», τιτλοφορείται η φωτογραφική έκθεση, που παρουσιάζει (14-18/2) το Κέντρο Τεχνών Δήμου Αθηναίων (Βασ. Σοφίας, Πάρκο Ελευθερίας). Η έκθεση είναι αφιερωμένη στην πλούσια ιστορική παράδοση του ρωσικού, αλλά και άλλων λαών της Ρωσικής Ομοσπονδίας και στα παλιά λαϊκά έθιμα, που αναβιώνουν μέχρι σήμερα.