Πέμπτη 21 Αυγούστου 2008
Σελίδα 22
ΣΛΟΒΑΚΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 0 - 2
Θετικό τεστ

Θετικό ήταν το χτεσινοβραδινό φιλικό τεστ της Εθνικής στη Σλοβακία. Οχι τόσο για το νικηφόρο αποτέλεσμα με 2 - 0 (61', 82' Γκέκας) αλλά γιατί έδωσε τη δυνατότητα στον Ρεχάγκελ για την εξαγωγή χρήσιμων συμπερασμάτων. Αλλωστε το βασικό ζητούμενο αυτό είναι, λίγο καιρό πριν την έναρξη (αρχές Σεπτέμβρη) των επισήμων υποχρεώσεων για τα προκριματικά του Παγκόσμιου Κυπέλλου.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «γαλανόλευκοι» παρουσιάστηκαν από μέτριοι ως κακοί. Υπήρξαν αρκετές φάσεις στις οποίες έδειχναν πως ήταν χαλαροί ως νωθροί, τους έλειπε ο συντονισμός, το «καθαρό» μυαλό και οι σωστές επιλογές. Και αυτά τα αρνητικά όμως είναι συμπεράσματα που (αν αξιοποιηθούν - αντιμετωπιστούν σωστά) μπορούν να διορθωθούν. Στην επανάληψη τα πράγματα βελτιώθηκαν. Οι διεθνείς έγιναν περισσότερο κινητικοί και δημιουργικοί. Λειτούργησαν καλύτερα (κυρίως) στη μεσαία γραμμή και εκτός από τα δύο γκολ μετρούν ένα δοκάρι και κάνα δύο ακόμα ευκαιρίες. Πάντως η «νέα» Εθνική χτες δικαιολογούνταν μόνο από τον Παπασταθόπουλο, αφού όλοι οι υπόλοιποι ήταν «παλιοί».

• Ισόπαλη με σκορ 1-1, αναδείχτηκε η Εθνική μας ομάδα των Ελπίδων με την αντίστοιχη της Αλβανίας - στο Ελμπασάν - για την 8η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ελπίδων (Α' Ομιλος) 2009. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα προηγήθηκε με γκολ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στο 25ο λεπτό, ενώ για τους γηπεδούχους ισοφάρισε ο Σούκαϊ στο 66'.
Θετικό τεστ (2011-02-10 00:00:00.0)
«Διπρόσωπη» (2002-08-22 00:00:00.0)
Ντεμπούτο Οτο Ρεχάγκελ (2001-09-05 00:00:00.0)
«Γλυκιά» ήττα (2000-11-07 00:00:00.0)
Κάτι κουρασμένα παλικάρια... (1996-06-06 00:00:00.0)
Πόναγε στη μέση (1996-01-25 00:00:00.0)