Συνεχίζονται οι κινητοποιήσεις των εργαζομένων στη «ΦΡΙΓΚΟΚΛΑΣ»
Σε παράσταση διαμαρτυρίας και συμβολική κατάληψη της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας προχώρησαν χτες το μεσημέρι οι εργαζόμενοι της «ΦΡΙΓΚΟΚΛΑΣ» στην Πάτρα, μαζί με το ΠΑΜΕ, απαιτώντας τη διασφάλιση όλων των θέσεων εργασίας με ευθύνη της κυβέρνησης, μετά τις ανακοινώσεις της εργοδοσίας για απολύσεις που φτάνουν έως και το 60% του προσωπικού. Ο Περιφερειάρχης Σπυρίδων Σπυρίδωνος, από την πλευρά του, απέφυγε να υποστηρίξει τα δίκαια αιτήματα των εργαζομένων κι απλώς εξέφρασε τη θλίψη του (!), προσθέτοντας πως το νομοθετικό πλαίσιο είναι τέτοιο που επιτρέπει τις απολύσεις.
Επιπρόσθετα, το απόγευμα μέλη και στελέχη της Γραμματείας Πάτρας του ΠΑΜΕ απέκλεισαν από τις 6 - 8 το βράδυ την κεντρική είσοδο του καταστήματος ρούχων «ΔΟΥΡΟΣ» στην Πάτρα, μετά τις δύο απολύσεις στις οποίες προχώρησε πρόσφατα η εργοδοσία. Για το αμέσως επόμενο διάστημα η Γραμματεία Πάτρας του ΠΑΜΕ, έχει προγραμματίσει μια σειρά παρεμβάσεις και κινητοποιήσεις ενάντια στις απολύσεις και στην ανασφάλιστη εργασία, που παίρνουν μορφή χιονοστιβάδας στην πόλη. Συγκεκριμένα: