Σελίδα 38
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
Γλίστρησε... στον πάγο

Ο Φώτσης ήταν ο μόνος που κατάφερε να... διασωθεί από το ναυάγιο του Παναθηναϊκού

Ασχημο ξεκίνημα στους αγώνες της ΣΟΥΠΡΟΛΙΓΚΑ της ΦΙΜΠΑ πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός, που ηττήθηκε στη Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ με 69-57. Οι πρωταθλητές φάνηκαν νωθροί στην πρεμιέρα των ευρωπαϊκών τους υποχρεώσεων και βρέθηκαν μακριά από τον γνωστό καλό τους εαυτό. Σε αυτό ίσως συντέλεσε και η μεγάλη απουσία του Ζέλικο Ομπράντοβιτς από την προετοιμασία της ομάδας εξαιτίας των Ολυμπιακών Αγώνων του Σίδνεϊ, όπου κοουτσάριζε την Εθνική Γιουγκοσλαβίας.

Αντίθετα, οι Ρώσοι φάνηκαν πιο έτοιμοι για το παιχνίδι και δίκαια πήραν τη νίκη. Από την αρχή του παιχνιδιού επέβαλαν το ρυθμό τους απέναντι στους «πράσινους», που δε φαίνονταν ικανοί να ανατρέψουν τα διαγραφόμενα. Με άσχημα ποσοστά ευστοχίας στην επίθεση και απώλεια των ριμπάουντ οι πρωταθλητές βρέθηκαν να χάνουν και με διαφορά 17 πόντων (34-17) αφού ο Εϊνίκις... εκτελούσε εντός και εκτός περιφέρειας... Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να διορθώσει την άμυνά του αλλά και να βρει τις επιλογές που έπρεπε στην επίθεση. Χάρη στην πολύ καλή απόδοση του νεαρού Φώτση και τις επιθετικές πρωτοβουλίες που έπαιρνε η ελληνική ομάδα κατάφερε να μειώσει στο ξεκίνημα της επανάληψης σε 36-30. Η απουσία όμως άλλων εναλλακτικών επιθετικών λύσεων εκτός του Φώτση, αφού Μποντίρογκα και Ρέμπρατσα ήταν εκτός κλίματος, αποτέλεσε τροχοπέδη ώστε να ανατραπεί η διαφορά. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι με τον Εϊνίκις να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό του πρώτου ημίχρονο κράτησαν το προβάδισμα στο σκορ και πήραν τη νίκη.

Τα 10λεπτα: 16-7, 34-22, 51-39, 69-57.

ΤΣΣΚΑ: Εϊνίκις 16, Κιριλένκο 13, Αλάνοβιτς 5, Φετίσοφ 5, Ντομάνι 11, Λαρού 7, Κουντέλιν 8, Πετρένκο 2, Φετίσοφ 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Καλαϊτζής 2, Μποντίρογκα 8, Μίντλετον 2, Αλβέρτης 3, Φώτσης 17, Κοχ 11, Ρέμπρατσα 4, Ρότζερς 9.

«Σκούπισε» τον τίτλο ο Ολυμπιακός(2015-06-16 00:00:00.0)
Το μυαλό στον Ολυμπιακό(2001-05-15 00:00:00.0)
Διά χειρός Ντίνο Ράτζα(2001-01-16 00:00:00.0)
Προελαύνει ο ΠΑΟ(2000-05-16 00:00:00.0)
Θεσσαλονίκη... μέσω Ζάγκρεμπ(2000-03-23 00:00:00.0)
Αϊφελ ο ...Βράνκοβιτς(1996-03-15 00:00:00.0)