Αντιιμπεριαλιστική συγκέντρωση ενάντια στη νέα προκλητική παρουσία δύο φορτηγών πλοίων που συμμετέχουν σε ιμπεριαλιστικές αποστολές πραγματοποιείται από τις Επιτροπές Ειρήνης Αγρινίου, Μεσολογγίου και Ναυπάκτου αύριο, Κυριακή 17 Μαΐου και ώρα 11 π.μ. στο λιμάνι του Αστακού.
Μέσα και από αυτήν την κινητοποίηση, το φιλειρηνικό και αντιιμπεριαλιστικό κίνημα της περιοχής δίνει εκ νέου αγωνιστική απάντηση στη συνεχιζόμενη προκλητική παρουσία «πλοίων του θανάτου» στο λιμάνι, το οποίο με την ανοχή των ελληνικών κυβερνήσεων μετατρέπεται σε ορμητήριο των ιμπεριαλιστών, απαιτώντας την άμεση απομάκρυνση των φορτηγών πλοίων που συνδράμουν τα πολεμοκάπηλα σχέδια των ιμπεριαλιστών.