Παρασκευή 10 Νοέμβρη 2000
ΣΙΕΝΑ - ΠΑΟ 65-97
Του έκαναν το... χατίρι

Τελικά αυτή τη φορά οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς του έκαναν το χατίρι... Εδειξαν το καλό τους πρόσωπο (όπως περίμενε ο Σέρβος τεχνικός) και κατάφεραν να πάρουν την πρώτη εκτός έδρας νίκη τους στη Σουπρολίγκα της ΦΙΜΠΑ επικρατώντας της Σιένα με 97-65. Παράλληλα έσπασε και μια δυσμενής παράδοση γι' αυτόν σε αγώνες επί ιταλικού εδάφους. Αν και η δυναμικότητα των Ιταλών δεν ήταν και ιδιαίτερα μεγάλη (υπέστησαν την τέταρτη ήττα τους) εντούτοις ομολογουμένως ο Παναθηναϊκός έδειξε σημάδια βελτίωσης σε σχέση με τη μέχρι τώρα εικόνα του. Οι «πράσινοι» επέβαλαν από την αρχή το ρυθμό τους παίρνοντας μια σταθερή διαφορά 10 πόντων. Λίγο πριν το ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανακάμψουν μειώνοντας στους τέσσερις (40-36), χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να πάρουν... κεφάλι στο σκορ. Η επανάληψη ανήκει εξ ολοκλήρου στην ελληνική ομάδα, με κορυφαίους τους Ρέμπρατσα (15π), Μποντίρογκα (15π), ενώ από τη Σιένα ξεχώρισε ο Γκόρνετς (17π).