Παρασκευή 10 Νοέμβρη 2000
ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ - ΟΦΗ 4-1
Είχε το «θράσος» να προηγηθεί

Το γκολ του Μουνιόθ στο 60' δε στάθηκε ικανό να δώσει μια πανηγυρική πρόκριση στον ΟΦΗ. Αντίθετα ήταν «ό,τι έπρεπε» για να ξυπνήσει τους παίκτες της Σλάβια Πράγας που κινδύνευαν με αποκλεισμό παρά το 2-2 που είχαν αποσπάσει στην Κρήτη. Μετά από ένα λεπτό ισοφάρισαν, ενώ αργότερα έφθασαν και στη μεγάλη νίκη επί των Κρητικών με 4-1 που έδωσε και τυπικό τέλος στα ευρωπαϊκά τους όνειρα. Κι όμως, η ελληνική ομάδα θα 'λεγε κανείς ότι παρά το δύσκολο της αποστολής της είχε στο χέρι της την τύχη. Παίζοντας σωστά και οργανωμένα κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό του παιχνιδιού στη μεγαλύτερη διάρκεια του Α` μέρους, χάνοντας και δυο κλασικές ευκαιρίες με τον Μάουρο στο 20' και τον Διγκόζη στο 32', ενώ αμυντικά ο Μπεκιάι κρατούσε ανέπαφη την εστία του. Στην επανάληψη, συνεχίζοντας με τον ίδιο ρυθμό η ομάδα του Αρη Βασιλείου άνοιξε πρώτη το σκορ με τον Μουνιόθ. Ομως η χαρά κράτησε μόνο ένα λεπτό, καθώς ακριβώς μετά τη σέντρα οι Τσέχοι ισοφάρισαν με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή του Κούχαρ που εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια των παικτών του ΟΦΗ. Από κει και πέρα άρχισε η... κατάρρευση αφού οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα. Στο 69' ο Ζελένκα έγραψε το 2-0 χάρις σε μια ακόμη αμυντική αδράνεια, ενώ στο 77' το αυτογκόλ του Διγκόζη τελείωσε ουσιαστικά το παιχνίδι. Η Σλάβια πέτυχε ακόμα ένα γκολ στο 88' με τον Ζελένκα.

ΣΛΑΒΙΑ: Τσέρνι, Ράντα, Πέτρους (52' Κούχαρ), Σκάλα, Τ. Ντόσεκ (46' Σβανκάρα), Λ. Ντόσεκ, Ντοστάλεκ, Λεχ, Ούλιχ, Ζελένκα, Νέτσας

ΟΦΗ: Μπεκιάι, Σταυρακάκης, Πίτσος (81' Κατσαβός), Κολιτσιδάκης, Νιόπλιας, Κώτσιος (87' Χαραλαμπάκης), Παυλόπουλος, Διγκόζης, Ηπειρώτης (68' Σολίς), Μάουρο, Μουνιόζ