Παρασκευή 10 Νοέμβρη 2000
ΚΑΪΖΕΡΣΛΑΟΥΤΕΡΝ - ΗΡΑΚΛΗΣ 2-3
Στο τέλος ήταν ... Ηρακλής

Μπορεί να μην πήρε την πρόκριση (1-3 στο πρώτο παιχνίδι) ο Ηρακλής, αλλά πέτυχε έναν... άθλο. Η Καϊζερσλάουτερν φάνηκε αδύναμη στο τέλος, καθώς η ελληνική ομάδα «χτύπησε» δύο φορές στο τέλος και επικράτησε στη Γερμανία με 3-2 χαρίζοντας στη χώρα μας τους πολύτιμους βαθμούς της νίκης.

Οι παίκτες του Αντρέας Μπρέμε μπήκαν δυνατά και αιφνιδίασαν τον «Γηραιό». Η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κοχ στο 25΄ αλλά και το γκολ του Τζοργκαέφ στο 28΄ έδειχναν πως η σημερινή βραδιά θα ήταν μια από τις πιο άσχημες στην ιστορία του ελληνικού συλλόγου. Ομως, στην επανάληψη οι παίκτες του Γιάννη Κυράστα μπόρεσαν να αιφνιδιάσουν τους γηπεδούχους, πρώτα στο 54΄ με τον Κωνσταντίνου και ύστερα με εκτελεστή τον ίδιο, στο 89΄ ισοφάρισαν το παιχνίδι. Ομως το «ρόπαλο» το κρατούσε ο Εντερσον, που στις καθυστερήσεις του αγώνα έδωσε στον Ηρακλή τη νίκη, παγώνοντας το «Φριτς Βάλτερ».

ΚΑΪΖΕΡΣΛΑΟΥΤΕΡΝ: Κοχ Γ., Κομλιένοβιτς, Γιακίν (70΄ Μάρσαλ), Μπάσλερ (46΄ Ρατίνιο) (65΄ Ράιχ), Γραμμόζης, Τζοργκαέφ, Κλοσέ, Πέτερσον, Αντζιτς, Κοχ, Χριστόφ

ΗΡΑΚΛΗΣ: Ράινκε, Ταβλαρίδης, Στολτίδης, Κυριαζής (87΄ Δρούγας), Ξενίδης, Μιλόγεβιτς, Νιστρόι (78΄ Μπελσουέ), Χάτζι, Εντερσον, Σαπουντζής (82΄ Χάγκαν), Κωνσταντίνου