Οι βλάβες καλά κρατούν στα υπέργηρα πλοία της ακτοπλοΐας. Χτες η...«βλάβη της ημέρας» «χτύπησε» στο μηχανοστάσιο του επιβατικού - οχηματαγωγού πλοίο «ΚΑΝΤΙΑ» της ΑΝΕΚ. Συγκεκριμένα χάλασε το τούρμπο της κύριας μηχανής.
Το «ΚΑΝΤΙΑ» απέπλευσε χτες στις 5 το απόγευμα από το λιμάνι του Πειραιά για να εκτελέσει το δρομολόγιο Πάρο - Νάξο - Ιο - Θύρα. Λίγο μετά τις 7 ο πλοίαρχος του πλοίου ανέφερε τη βλάβη στο Θάλαμο Επιχειρήσεων του υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας σημειώνοντας ότι πάει προς Σύρο με μειωμένη ταχύτητα. Το πλοίο αναμενόταν να φτάσει στο λιμάνι της Σύρου περίπου στις 11 το βράδυ, όπου και θα γίνονταν προσπάθειες για την αποκατάσταση της ζημιάς. Σε αυτό επιβαίνουν 165 επιβάτες, ενώ είναι φορτωμένο με 25 φορτηγά οχήματα, 8 αυτοκίνητα και 7 δίκυκλα.