Με θέμα «Δεκέμβρης 1944 - ιστορική αλήθεια», το ΚΚΕ και η ΚΝΕ διοργανώνουν εκδηλώσεις για την ανάδειξη της πείρας με την οποία εφοδίασαν το λαϊκό κίνημα τα γεγονότα που προηγήθηκαν και ακολούθησαν της μάχης της Αθήνας. Ανάμεσα σε άλλες, τις επόμενες μέρες θα γίνουν οι εξής εκδηλώσεις:
- Από την Αχτίδα ΑΕΙ - ΤΕΙ της ΚΟΘ του ΚΚΕ, την Τρίτη 15 του Δεκέμβρη στις 6 μ.μ., στο Αμφιθέατρο Α του νέου κτιρίου της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ. Στην εκδήλωση θα μιλήσουν ο Μάκης Μαΐλης, μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ και υπεύθυνος του Τμήματος Ιστορίας της ΚΕ, ο Γιώργος Μαργαρίτης, καθηγητής Σύγχρονης Ιστορίας του ΑΠΘ, και η Εύα Γιαννούκου, μεταπτυχιακή φοιτήτρια Συγκριτικής Λογοτεχνίας.
- Από τις Οργανώσεις Γέρακα - Παλλήνης της ΚΝΕ και την ΚΟΒ Γέρακα του ΚΚΕ, αύριο, Κυριακή 13 του Δεκέμβρη στις 7 μ.μ. στο 2ο Γυμνάσιο Γέρακα (Ανακρέοντος και Αριστογείτονος). Θα μιλήσει ο Κώστας Παναγιώτου, μέλος του Γραφείου της Αχτιδικής Επιτροπής Μεσογείων, και θα ακολουθήσουν προβολή DVD, μουσικό αφιέρωμα και έκθεση βιβλίου και φωτογραφίας.
- Από τις Οργανώσεις Ελευσίνας του ΚΚΕ και της ΚΝΕ, αύριο, Κυριακή 13 του Δεκέμβρη στις 6 μ.μ. στο Πολιτιστικό Κέντρο Ελευσίνας. Θα μιλήσει η Σίση Χοροζάνη, μέλος του ΚΣ της ΚΝΕ και Γραμματέας της Τομεακής Οργάνωσης Θριασίου. Η εκδήλωση περιλαμβάνει ακόμα προβολή DVD, μουσικό αφιέρωμα και έκθεση βιβλίου και φωτογραφίας.