Πέμπτη 7 Δεκέμβρη 2000
Σελίδα 47
ΜΠΑΣΚΕΤ
Πήρε εύκολα τη ρεβάνς

Τη ρεβάνς για τη μοναδική φετινή του ήττα, που έχει υποστεί (στις 17 Οκτωβρίου), πήρε χθες από τη Ρεάλ Μαδρίτης, την οποία νίκησε στο ΣΕΦ με 91-84 για τον όμιλο της ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ (ULEB). Η ελληνική ομάδα, πιάνοντας κατά διαστήματα πολύ καλή απόδοση, δε δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη, παρά τα ορισμένα σκαμπανεβάσματα στον τρόπο παιχνιδιού τους. Ετσι, οι «ερυθρόλευκοι» που συνεχίζουν να προηγούνται στη βαθμολογία του Γ` Ομίλου της Ευρωλίγκα συμπλήρωσαν 10 σερί νίκες εντός και εκτός συνόρων. Με εμφανή την πρόθεση να ...τρέξει τους Ισπανούς, ο Ολυμπιακός μπορεί στα πρώτα λεπτά να υπέπεσε σε ορισμένα λάθη και κακές επιλογές, δίνοντας την ευκαιρία στη Ρεάλ να προηγηθεί με 4-0 και 10-6, όμως μετά το τρίτο λεπτό τα πάντα άρχισαν να δουλεύουν ...κανονικά. Με τον Δημήτρη Παπανικολάου να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες και να πετυχαίνει 7 γρήγορους πόντους «παρέα» με τον Μίλαν Τόμιτς να τον συμπληρώνει, οι ερυθρόλευκοι απάντησαν στη Ρεάλ με ένα σερί 9-0 που τους έβαλε μπροστά στο σκορ με 15-10 (5`). Η είσοδος του Ντέιβιντ Ρίβερς στο δεύτερο δεκάλεπτο επέτρεψε στον Ολυμπιακό να αποκτήσει ακόμα μεγαλύτερη ταχύτητα. Οι αιφνιδιασμοί άρχισαν να διαδέχονται ο ένας τον άλλο και η διαφορά άρχισε και αυτή να ...τρέχει. Ετσι, το σκορ έγινε 25-18, 29-20 (13`) και 34-26 (14`30``), με τον Ολυμπιακό να φτάνει, μεν, εύκολα στο καλάθι της Ρεάλ, αλλά να δέχεται εξίσου εύκολα καλάθια από τους Ισπανούς. Οι φωνές του Ηλία Ζούρου, στη μικρή ανάπαυλα ανάμεσα στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο, για την απώλεια της διαφοράς, έκανε τους παίκτες του Ολυμπιακού να ξυπνήσουν και να «καθαρίσουν» από τα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου την υπόθεση νίκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βούκσεβιτς 13, Παπανικολάου 10, Οικονόμου 9, Ρισασέ 21, Τόμιτς 7, Ντε Μιγκέλ 2, Φέμερλινγκ 1, Ράτζα 13, Ρίβερς 12

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Αλ. Ανγκούλο 2, Στρίλενς 5, Τζόρτζεβιτς 15, Λ.Ανγκούλο 6, Μικ 8, Ερέρος 14, Μίλιτς 8, Ζίντεκ 10, Λόπεζ 11, Ιτούρμπε 5.

Εξάλλου, για τη ΣΟΥΠΡΟΛΙΓΚΑ της ΦΙΜΠΑ, ο Ηρακλής ...αυτοκτόνησε στο Ιβανώφειο, χάνοντας από την Εφές Πίλσεν με 87-72, αν και στο τέλος της τρίτης περιόδου προηγούνταν με 57-50. Ομως, στο τελευταίο δεκάλεπτο, ήρθε η καταστροφή για τον «γηραιό», αφού οι Τούρκοι κατάφεραν να πετύχουν 37 πόντους.

Κυρίαρχος στη Ρωσία (2020-11-06 00:00:00.0)
«Κονσέρτο για πρωταθλητές» (2001-06-12 00:00:00.0)
«Κόκκινη« πίκρα... «πράσινα» χαμόγελα (2001-02-23 00:00:00.0)
Κάθε αρχή και...δύσκολη (2000-10-17 00:00:00.0)
Εκανε το Βελιγράδι, Φάληρο... (1997-03-14 00:00:00.0)
Με ηγέτη τον Τάρλατς (1996-09-27 00:00:00.0)