Τετάρτη 3 Γενάρη 2001
Σελίδα 26
Ολλανδική πρωτιά

Οι Ολλανδοί χρυσοί Ολυμπιονίκες της κολύμβησης Πίτερ Φαν ντεν Χούγκενμπαντ και Ινγκε Ντε Μπρούιν ψηφίστηκαν ως Κορυφαίοι, Αθλητής και Αθλήτρια αντίστοιχα, της χρονιάς, στην ετήσια ψηφοφορία της Ευρωπαϊκής Ενωσης Αθλητικών Συντακτών. Τις τρεις πρώτες θέσεις στις κατηγορίες ανδρών και γυναικών κατέλαβαν Ολυμπιονίκες, ενώ ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής της Φόρμουλα 1 Μίκαελ Σουμάχερ τα πήγε καλύτερα από όσους δε συμμετείχαν στην Ολυμπιάδα, καταλαμβάνοντας την τέταρτη θέση.

Στους άνδρες, ο Πίτερ Φαν ντεν Χούγκενμπαντ, που έκλεψε την παράσταση από τους Αλεξάντερ Ποπόφ και Ιαν Θορπ και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 100 και 200 μέτρα ελεύθερο της κολύμβησης στο Σίδνεϊ, κατέλαβε την πρώτη θέση με 45 βαθμούς. Ο Τσέχος Γιαν Ζελέζνι, που κέρδισε στο Σίδνεϊ το τρίτο συνεχόμενο χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιό του στον ακοντισμό, ήταν δεύτερος με 38 βαθμούς. Τρίτος, 9 βαθμούς πίσω από το μεγάλο αντίπαλο του Κώστα Γκατσιούδη, αναδείχτηκε ο Βρετανός κωπηλάτης Στιβ Ρεντγκρέιβ, ο οποίος στο Σίδνεϊ κατέκτησε το πέμπτο του συνεχόμενο χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο.

Η Ινγκε Ντε Μπρούιν, που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50 και 100 μέτρα ελεύθερο, καθώς και στα 100 μέτρα πεταλούδα, αναδείχτηκε πρώτη στην ψηφοφορία των γυναικών με 40 βαθμούς, 12 περισσότερους από τη συμπατριώτισσά της, χρυσή Ολυμπιονίκη της ποδηλασίας Λεοντιέν Ζιιλάρντ. Η Γερμανίδα άλτρια του μήκους Χάικε Ντρέσλερ, που κατέκτησε στο Σίδνεϊ το χρυσό μετάλλιο για δεύτερη φορά, μετά το 1992 στη Βαρκελώνη, ήταν τρίτη.