Σελίδα 38
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΟ 1-1
Ανοιχτοί λογαριασμοί

Εξαιρετική ήταν η απόδοση του Ελευθερόπουλου χτες στο ΟΑΚΑ

Ανοιχτοί παρέμειναν οι λογαριασμοί μεταξύ του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού, όσον αφορά στην πρόκρισή τους στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Οι δύο «αιώνιοι» αντίπαλοι, κατάφεραν να κορυφώσουν την αγωνία του φίλαθλου κοινού τους, αφού χτες στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ, μπροστά σε 50.000 θεατές, αναδείχτηκαν ισόπαλοι με 1-1. Πλέον ο επαναληπτικός της «Λεωφόρου» μοιάζει με γρίφο... Ενας από τους δύο αναγκαστικά θα αποχαιρετίσει το θεσμό, όμως μετά τη χτεσινή παρουσία τόσο των γηπεδούχων όσο και των «πρασίνων», κανείς δεν μπορεί με σιγουριά να μαντέψει για το τι μέλλει γενέσθαι στη μάχη της 21ης του Μάρτη.

Ολα ήταν μοιρασμένα στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ, ακόμα και τα ημίχρονα. Ο Ολυμπιακός ήταν ο πρωταγωνιστής του 1ου ημιχρόνου, αφού κατάφερε πολύ γρήγορα να επιβάλλει το ρυθμό του και να δείξει τα... δόντια του. Οι επιθετικές ενέργειες των «ερυθρολεύκων» πολλάκις ανησύχησαν τον Νικοπολίδη και την άμυνα του Παναθηναϊκού, με αποκορύφωση τη φάση πριν το «ερυθρόλευκο» γκολ, όταν ο Ολιβάρες, σαστισμένος, δίκην τερματοφύλακα «απέκρουσε» την μπάλα στη μεγάλη περιοχή της ομάδας του. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε με επιτυχία ο Τζόρτζεβιτς ο οποίος διαμόρφωσε (στο 28') το 1-0. Το πάθος, η δύναμη και η σιγουριά, ωστόσο, πέρασαν στην επανάληψη στα αντίπαλα... πόδια. Ο Παναθηναϊκός, ανέβασε το ρυθμό του και περιόρισε την ανάπτυξη του παιχνιδιού μπροστά στην εστία του Ελευθερόπουλου. Ο «ερυθρόλευκος» γκολκίπερ μάλιστα αποδείχτηκε ο... ήρωας της ομάδας του Τάκη Λεμονή και μορφή του αγώνα, αφού τουλάχιστον πέντε φορές εντυπωσίασε με τις πολύ δύσκολες αποκρούσεις του. Ομως, η πολύ δυναμική παρουσία της ομάδας του Αγγελου Αναστασιάδη δύσκολα δε θα έφερνε ένα γκολ. Ετσι, μετά από μία άψογη συνεννόηση, ο Ολισαντέμπε σέντραρε στον Λυμπερόπουλο που εν κινήσει έστειλε με βολέ την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα στο 88ο λεπτό. Οσον αφορά στο θέαμα που απόλαυσαν οι χιλιάδες φίλαθλοι που βρέθηκαν στις εξέδρες του ΟΑΚΑ, ήταν κάτι παραπάνω από «πλούσιο».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ελευθερόπουλος, Ανατολάκης, Γεωργάτος (39' Ζέτεμπεργκ), Κωστούλας, Πατσατζόγλου (κίτρινη 20'), Πουρσανίδης, Τζόρτζεβιτς, Γιαννακόπουλος, Οφορίκουε, Νινιάδης (59' Τζιοβάνι), Αλεξανδρής (24' Κόντης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Νικοπολίδης, Βόκολος, Χένρικσεν, Ολιβάρες (κίτρινη 27'), Σάριτς (67' Φύσσας), Κουτσουρές, Γκαλέτο, Καραγκούνης (κίτρινη 87'), Βαζέχα (76' Ολισαντέμπε), Λυμπερόπουλος, Μπόατεγκ (80' Σόουζα).