Επανασύνδεση ρεύματος σε απεργό χαλυβουργό απαίτησαν και πέτυχαν χθες το πρωί οι απεργοί
Αμεση απάντηση δόθηκε χτες (φωτ.) ενάντια στη διακοπή της ηλεκτροδότησης από σπίτι χαλυβουργού |
Η αξία του κοινού αγώνα αναδείχτηκε και χθες το πρωί όταν πέτυχαν την επανασύνδεση του ρεύματος σε απεργό χαλυβουργό, που του το έκοψε η ΔΕΗ. Τη στιγμή, δηλαδή, που μεγαλοεπιχειρηματίες - ανάμεσά τους και ο ίδιος ο Μάνεσης - όχι μόνο δεν ενοχλούνται από τη ΔΕΗ για τα χρέη πολλών εκατομμυρίων ευρώ αλλά και εξασφαλίζουν ειδικές μειωμένες τιμές που στηρίζουν την ανταγωνιστικότητά τους, η Επιχείρηση προχώρησε στη διακοπή ρεύματος στο σπίτι εργάτη που βρίσκεται σε πολυήμερη απεργία.
H είδηση και μόνο της διακοπής του ρεύματος στον απεργό, κινητοποίησε δεκάδες χαλυβουργούς, εκπροσώπους σωματείων της περιοχής του Θριασίου και μέλη της Λαϊκής Επιτροπής Ελευσίνας που βρέθηκαν μαζικά στο υποκατάστημα της ΔΕΗ στην Ελευσίνα. Η δυναμική τους παρέμβαση δεν περιορίστηκε μόνο με την παράσταση διαμαρτυρίας στη διεύθυνση του υποκαταστήματος αλλά και στο χώρο που βρίσκονταν εκείνη την ώρα δεκάδες πελάτες της ΔΕΗ τους οποίους κάλεσαν να αντισταθούν αγωνιστικά στα χαράτσια. Τελικά, το μεσημέρι και με τη συνδρομή και του σωματείου των εργαζομένων στη ΔΕΗ, επανασυνδέθηκε το ρεύμα στο σπίτι του απεργού χαλυβουργού.