Ξεκίνησαν, χtες, στο «Φούρνο», οι παραστάσεις του έργου
«Ο λογοκριτής» του
Αντονι Νίλσον, από το θίασο
«Μηχανή», σε μετάφραση
Μαριλένας Παναγιωτοπούλου, σκηνοθεσία
Πέρη Μιχαηλίδη, σκηνικά
Μιχάλη Αργυρού, κοστούμια
Στέφανι Λανιέ. Παίζουν:
Μαρία Παπαλάμπρου, Πέρης Μιχαηλίδης, Μαρία Γούλα. Το γραφείο του λογοκριτή, ένα «νεκροταφείο» ταινιών που κόπηκαν ως ακατάλληλες για το πλατύ κοινό, είναι ο σκηνικός χώρος όπου ο Νίλσον κινεί όσους διέρρηξαν τη σχέση τους με το κοινωνικό σύνολο και ανάμεσά τους τους παράφορους και ψυχωτικούς «ήρωές» του. Η παράσταση θα παίζεται καθημερινά, χωρίς αργία, μέχρι τις
10/2.