Τετάρτη 2 Μάη 2001
Σελίδα 38
ΚΑΝΟΕ - ΚΑΓΙΑΚ
Ελαμψε ο Κιλιγκαρίδης

Ενα χρυσό και ένα ασημένιο μετάλλιο ήταν η συγκομιδή του Ελληνα πρωταθλητή του κανόε - καγιάκ Ανδρέα Κιλιγκαρίδη στους Βαλκανικούς Αγώνες που έγιναν στο Βελιγράδι.

Ο Κιλιγκαρίδης πήρε την πρώτη θέση στο μονοθέσιο Κανό στα 500 μέτρα, ενώ κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο μονοθέσιο Κανό των 1.000 μέτρων και η επιτυχία αυτή παίρνει μεγαλύτερη αξία, αφού αντίπαλος τού αθλητή μας ήταν και ο παγκόσμιος πρωταθλητής από τη Ρουμανία, Πέτρε Κόντρατ.

Πέρα από τα πλασαρίσματα, ικανοποιητική και γεμάτη υποσχέσεις μπορεί να χαρακτηριστεί η εμφάνιση των υπόλοιπων αθλητών της αποστολής στους αγώνες. Ο Αντώνης Λαδάς κατέκτησε την 6η θέση στο Κ1 1.000 μ. και στο Κ2 500μ μαζί με τον Απόστολο Παπανδρέου, το πλήρωμα Κ2 γυναικών (Κυρικλίδου - Γκόγκου) πήρε την 6η θέση και το πλήρωμα C2 (Μασμανίδης - Σταυριανίδης) αν και έφηβοι κατέκτησαν την 5η θέση στα 1.000μ. και την 6η στα 500μ. των ανδρών.