Τετάρτη 2 Μάη 2001
ΑΕΚ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 66-64
Του έχει πάρει τον αέρα!

Σε «κιτρινόμαυρα» χέρια παρέμεινε και φέτος το Κυπελλο Ελλάδας

Τελικά το τρόπαιο του Κυπέλλου Ελλάδας το μόνο που άλλαξε ήταν ο τόπος (πέρσι Πυλαία, φέτος ΟΑΚΑ). Αντίθετα, τα χέρια που το σήκωσαν παρέμειναν ίδια ή σχεδόν ίδια... Η ΑΕΚ όπως και πέρσι έτσι και φέτος ήταν η νικήτρια του φάιναλ φορ της διοργάνωσης, κρατώντας για μια ακόμη χρονιά στα χέρια της το τρόπαιο. Θύμα της και αυτή τη φορά ο Παναθηναϊκός, τον οποίο η Ενωση νίκησε στον τελικό με 66-64 μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι, ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά. Αλλωστε, κάπως έτσι αναμενόταν να εξελιχθεί, αφού οι δυο προπονητές και κουμπάροι, Ιβκοβιτς και Ομπράντοβιτς, γνώριζαν πολύ καλά ο ένας τα μυστικά του άλλου. Μόνο που και αυτή τη φορά νικητής αναδείχτηκε ο πρώτος.

Από τα πρώτα λεπτά ο τελικός έδειξε ότι θα εξελιχθεί σε μια αμφίρροπη μάχη και δε θα έχει καμία σχέση με το παιχνίδι-μονόλογο των «πρασίνων» στο πρωτάθλημα. Αλλωστε, και το ύφος της αναμέτρησης ήταν πολύ διαφορετικό. Το άγχος μεγάλο, η νευρικότητα έκδηλη, το πάθος για τη νίκη... περίσσευε και το αποτέλεσμα ήταν... ισόπαλο. Μπορεί ο Παναθηναϊκός στο πρώτο εικοσάλεπτο να προηγήθηκε με 36-33, όμως οι 12 ισοπαλίες που είχαν σημειωθεί μέχρι το 24-24 του 15ου λεπτού αποδεικνύουν το τι γινόταν. Πάντως, ακόμα και έτσι άρχισαν να φαίνονται τα άσχημα σημάδια στην απόδοση των «πρασίνων». Στον τομέα της ψυχολογίας οι Ενωσίτες φαινόταν να υπερτερούν, ενώ το βασικό ατού τους, ο Μποντίρογκα, έδειχνε να είναι κουρασμένος και εκτός κλίματος. Παρ' όλα αυτά, το πρόβλημα της ΑΕΚ να περάσει την μπάλα στη ρακέτα στους ψηλούς αντιστάθμιζε τα πράγματα. Ετσι, στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους ο Παναθηναϊκός θυμήθηκε τον καλό του εαυτό και με ηγέτη τον Μποντίρογκα, που φάνηκε να ξυπνάει, έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 38-33.

Το καλάθι του Αλβέρτη στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου έδωσε αέρα επτά πόντων στον Παναθηναϊκό (40-33), ένα προβάδισμα που όμως αποδείχτηκε κάτι παραπάνω από εύθραυστο για τους «πράσινους». Με ένα σερί 26-6 από το 22ο έως το 32ο η ΑΕΚ έκανε το καλύτερο φετινό της δεκάλεπτο καθοδηγούμενη από τον Βρμπίτσα Στεφάνοβ. Με δύο σερί τρίποντα του Κουτλουάι και άλλα δυο καλάθια του Μπετς ανέβασαν τη διαφορά στους 15 πόντους (61-46) στο 33ο λεπτό. Το μικρό σερί 5-0 του Παναθηναϊκού (τρίποντο Μπαλογιάννη, δίποντο Μποντίρογκα) έφερε τη διαφορά στους 10 πόντους στο 34ο λεπτό, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους «πράσινους». Το τάιμ-άουτ που πήρε σε εκείνο το σημείο ο Ιβκοβιτς ηρέμησε τους παίκτες του, που με καθαρό μυαλό κατάφεραν να ελέγξουν το ρυθμό. Η ΑΕΚ πηγαίνοντας σε αργές επιθέσεις διατήρησε τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας μέχρι το 36ο λεπτό (63-55), όταν και ξεκίνησε η ύστατη αντεπίθεση του Παναθηναϊκού. Με μπροστάρη τον Μποντίρογκα, που πέτυχε 7 πόντους, ο Παναθηναϊκός μείωσε στο τρίποντο (63-60) στο 1΄ και 15΄΄ πριν το τέλος. Η βολή του Ντικούδη ένα λεπτό πριν το τέλος έκανε το 64-60. Οι «πράσινοι» μείωσαν στο καλάθι στο χρόνο που απέμεινε αλλά η άμυνα του Κικίλια πάνω στον εκνευρισμένο στα τελευταία λεπτά Μποντίρογκα οδήγησε τον Σέρβο σε βήματα 1΄΄ και 4 εκατοστά πριν το τέλος στερώντας από τον Παναθηναϊκό την ευκαιρία να ισοφαρίσει.

ΑΕΚ: Στεφάνοβ 20, Κουτλουάι 22, Κακιούζης 5, Μιούρσεπ 2, Μπετς 9, Ντικούδης 6, Χάμινκ 2, Παντελιάδης, Κικίλιας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Καλαϊτζής 6, Κοχ 1, Μποντίρογκα 20, Φώτσης 5, Ρέμπρατσα 12, Αλβέρτης 11, Τζεντίλε 2, Μίντλετον 4, Μπαλογιάννης 3.

Ο Νέντοβιτς «υπέγραψε» το ντέρμπι στο ΣΕΦ (2021-11-23 00:00:00.0)
Πήρε το ντέρμπι και ελπίζει (2020-03-04 00:00:00.0)
Ισοφάρισε η Ενωση (2005-06-14 00:00:00.0)
Γιόρτασε με τρόπαιο (2002-05-08 00:00:00.0)
Μετά... Ντικούδη και Κουτουλάι (2001-04-13 00:00:00.0)
Αδραξε την ευκαιρία (1998-12-22 00:00:00.0)