Η ίδρυση της ΠΑΣΥ «ταράζει τα λιμνάζοντα ύδατα» στο αγροτικό κίνημα, καθώς δημιουργεί προϋποθέσεις για την αποτελεσματικότητα και την προοπτική των αγώνων της αγροτιάς
Η ΙΔΡΥΣΗ της ΠΑΣΥ - ως ανάγκη των καιρών και προσταγή του μέλλοντος - «ταράζει τα λιμνάζοντα ύδατα» στο αγροτικό κίνημα της χώρας μας, καθώς δημιουργεί προϋποθέσεις και θέτει τις βάσεις για να είναι αποτελεσματικοί και να έχουν προοπτική οι αγροτικοί αγώνες. Γι' αυτό και γεμίζει με ελπίδα κι αισιοδοξία την αγροτιά της πατρίδας μας. Γι' αυτό και προκαλεί αγωνία κι ανησυχία στους διαμορφωτές, τους εκάστοτε διαχειριστές και στους λογής - λογής υποστηρικτές της αντιαγροτικής πολιτικής, που εφαρμόζεται στη χώρα μας.
ΜΕ ΤΗΝ ίδρυση και δραστηριοποίηση της ΠΑΣΥ, ο μικρομεσαίος αγρότης βρίσκει το στέρεο, αγωνιστικό στήριγμά του. Τώρα ξέρει πως, βγαίνοντας στο δρόμο της πάλης για την επίλυση των προβλημάτων του και την ανατροπή της αντιαγροτικής πολιτικής που δημιουργεί, πολλαπλασιάζει και οξύνει τα προβλήματα, θα μπορεί να στηρίζεται στην ΠΑΣΥ, για την καλή οργάνωση, τον αποτελεσματικό συντονισμό και την προοπτική των κινητοποιήσεων, καθώς και για τη σωστή ιεράρχηση, προβολή και διεκδίκηση των αιτημάτων του.
Η ΠΑΣΥ, ως πανελλαδικό συντονιστικό όργανο των αγώνων της αγροτιάς, δεν είναι απλώς μια άλλη αγροτική οργάνωση. Είναι το «κάτι άλλο». Είναι η ελπίδα και η απαντοχή του Ελληνα αγρότη. Είναι «το καύχημα και το καμάρι» του ξωμάχου, στον αγώνα που δίνει για να μην ξεριζωθεί από τη γη του, για ένα καλύτερο αύριο της αγροτιάς και της Ελλάδας...