Ερώτηση βουλευτών του ΚΚΕ
Την απαξίωση του ΟΣΕ και μάλιστα με εντατικούς ρυθμούς προωθεί η κυβέρνηση, στα πλαίσια της πολιτικής των ιδιωτικοποιήσεων που εφαρμόζει. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί η γραμμή Αθηνών - Χαλκίδας, όπου με συστηματικό τρόπο λαμβάνονται μέτρα προς αυτή την κατεύθυνση.
Τα παραπάνω επισημαίνουν με Ερώτηση που κατέθεσαν στη Βουλή οι βουλευτές του ΚΚΕ Ν.Γκατζής και Σπ. Στρυφτάρης, με την υπογράμμιση ότι στην παραπάνω γραμμή:
Αποτέλεσμα όλων αυτών, τονίζεται στην Ερώτηση, είναι η κατακόρυφη πτώση της κίνησης επιβατών και εμπορευμάτων προς και από το σταθμό της Χαλκίδας, αφού η πληρότητα των δρομολογίων έπεσε από το 80% στο 40%. Επιπλέον δε γίνεται καμία ενέργεια για την ηλεκτροκίνηση της γραμμής, που αποτελεί δέσμευση από το 1985, ούτε για την κατασκευή δεύτερης γραμμής.
Οι δύο βουλευτές του ΚΚΕ ρωτούν τον υπουργό Μεταφορών - Επικοινωνιών ποια μέτρα προτίθεται να πάρει η κυβέρνηση και πότε, ώστε: